A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság járőrei Tatabányán és környékén folyamatosan ellenőrzik a vízben és vízparton tartózkodókat, valamint azokat a területeket, ahol tilos a fürdőzés.
Az általános szabály az, hogy szabad vízi fürdőzéshez célszerű kijelölt fürdőhelyet választani, mert annak határát a parton minden esetben táblával, a vízben pedig bójákkal jelölik. Fontos tudni, hogy a változó vízmélység- és hőmérséklet-különbség miatt a bányatavak különösen veszélyesek.
Tilos fürödni az alábbi helyszíneken:
– hajóútban
– hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják (úszók, villanók) 100 méteres körzetében
– nagy hajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében
– hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében
– kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek területén
– kijelölt zárt vízisí és vízi motoros sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, valamint hajóállomások területén
– egészségre ártalmas vizekben
– határvizekben, városok belterületén lévő szabad vizekben, kivéve a kijelölt fürdőhelyeket
– ott, ahol azt tiltó tábla jelzi
A szabad vizeken, folyókon, holtágakon, egyéb vízfelületeken általában megengedett a fürdőzés. Ennek ellenére előfordulhat, hogy a kiválasztott helyen a “Fürödni tilos!” tábla fogadja a látogatókat. Az ismeretlen vizeken érdemes óvatosan úszni, hiszen a víz alatti, nem látható tárgyak, faágak és egyéb akadályok könnyen sérülést, a folyókon – különösen a Dunán – gyakori örvények meglepetést okozhatnak, ami igen súlyos következményekkel jár, gyakran vízbefúláshoz is vezethet.
És a legfontosabb: a hőségtől felhevült testtel való vízbe ugrás még a jól úszóknál is könnyen izomgörcshöz, sőt vízbe fulladáshoz vezethet.