A törököknek irreális követeléseik vannak, az EU-s vezetők pedig hallani sem akarnak ezekről. Orbán pedig hallani sem akar a menekültekről, úgy általában.
A hétfői EU-török csúcs után kiadott nyilatkozat szerint:
- A törökök kértek még hárommilliárdot az előző három mellé az uniótól.
- Cserébe visszafogadnának mindenkit, akik a területükről illegálisan lépett az EU-ba.
Ehhez az kell, hogy a görögök kiürítsék a szigeteiket, utána indulhat a visszatoloncolás, lehet látni, kik az új érkezők.
Egy szír megy, egy szír jön – de vétó nem volt
De ez nem azt jelenti, hogy Erdoganék nyakló nélkül fogadnának vissza mindenkit, az EU-kitoloncoltak helyett egy másik szírt adnának, akiket majd elosztanak a kontinensen.
- Meg kértek még vízummentességet is az uniótól,
- és azt is, hogy folytassák a tagsági tárgyalásokat az országgal.
A szír-szír cserére mondta azt Orbán – a lengyelekkel, a szlovákokkal és még néhány tagállami vezetővel –, hogy garanciákat kérnek, ne legyen kötelező befogadni a szíreket.
Szó sem lehet semmifajta közvetlen áttelepítésről Törökországból Európába, Magyarországra semmiképpen
mondta a magyar kormányfő, majd hozzátette:
ha Görögországból vagy Törökországból közvetlenül hozunk át migránsokat, az felhívás keringőre, olaj a tűzre, csak még többen fognak jönni. A határok lezárása nélkül semmit nem szabad tenni.
De vétó nem volt, hiába írta azt korábban az MTI, Kovács Zoltán kormányszóvivő és a közmédia is.
PM #Orban has vetoed EU-Turkey plan to relocate asylum seekers directly from Turkey
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) March 7, 2016
Hiszen nem is volt mit.
Nem hiába írta azt Jávor Benedek EP-képviselő, hogy:
Az ember bemegy egy EP-vitára, és mire kijön, tele a magyar sajtó azzal, hogy a magyar minisztrelnök megvétózta a menekü…
Közzétette: Jávor Benedek – 2016. március 7.
Angela Merkel a találkozó után óvatosan csak annyit mondott, ha a tervet sikerülne a gyakorlatban is átültetni, az áttörést jelentene a menekültválságban.
A görögök is viszik a pénzt
A görögök is kaptak pénzt, abban sikerült megállapodniuk a tagállamoknak, hogy megpróbálják felszámolni a balkáni menekültútvonalakat és harcolni fognak az embercsempészek ellen is.
Athén ugyanakkor jelezte, nem tervezik, hogy erővel elszállítják a menekülteket a macedón határról, és az is kérdés, hogy a szigeteket hogyan képesek kiüríteni.
Donald Tusk ugyanakkor bizakodó, az Európai Tanács elnöke szerint véget értek az Európába irányuló illegális migráció napjai.
My remarks following today's #EUTurkey Leaders' meeting on migration: https://t.co/K2Fn7MyWOi. #EUCO #migrationEU pic.twitter.com/F4GbEICp85
— Donald Tusk (@eucopresident) March 8, 2016
A magyar kormányfő visszafogottabban fogalmazott. Szerinte csak annak lett vége, hogy ellenőrzés nélkül lehet a nyugat-balkáni útvonalon közlekedni.
A török megállapodás részleteiről Orbán annyit mondott, hogy Magyarország élesen ellenzi azt az EU-Törökország megállapodás szövegében szereplő utalást, amely szerint a törököktől embereket kellene behozni Európába.
Lehetetlenség
Az Eurojust, az uniós ügyészségi együttműködési szervezet egyik belső jelentése alapján már most arról ír a Politico, hogy szinte lehetetlen lenne végrehajtani bármilyen, a menekültválság kezelését célzó megállapodást az Európai Unió és Törökország között.
A dokumentum készítői komoly kétségeket fogalmaztak meg a már meglévő és a jövőben esetlegesen megkötött EU-török egyezményekben foglaltak megvalósíthatóságával kapcsolatban. Törökországban a kellő politikai akarat és a szükséges infrastruktúra is hiányzik az Európába tartó menekültáradat megfékezéséhez.
A török kormány és a nép jórészt pártolja, hogy a menekültek elhagyják az országot, azaz támogatják az embercsempészeket a bevándorlók Törökországból történő elszállításában.
Megoldás? Na, persze!
A 78 milliós Törökországban jelenleg 2,5 millió menekült van, de tízezrek várakoznak a határon arra, hogy belépjenek az országba. Európa pedig arra vár, hogy jövő csütörtökön és pénteken, az újabb csúcson történjen valami.
A törökök zsarolási potenciálja közben folyamatosan növekszik, egyre közelebb kerülnek hatmilliárd euróhoz. Orbán pedig egyre közelebb ahhoz, hogy ténylegesen is vétózzon.
Kiemelt kép: Europress Fotóügynökség
(BBC, Bloomberg, EUObserver, Politico, Financial Times, Európai Tanács)