Azonnali haderőreformot, a Magyar Honvédség létszámának feltöltését, technikai eszközeinek modernizációját és a működési forrásainak növelését követeli a kormánytól az MSZP. Demeter Márta, a párt országgyűlési képviselője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: “egyre veszélyesebbé váló világunkban” egyértelműen felértékelődik a fegyveres erők szerepe. A bővülő feladatok ellátása már rövid távon is elképzelhetetlen a jelenlegi létszámhiány mellett – hangsúlyozta Demeter Márta, aki a vezérkari főnök tájékoztatására hivatkozva azt mondta: a Magyar Honvédség jelenlegi, békeidőre előírt 29 ezer 700-as létszámából mintegy 5500 katona hiányzik.
Az MSZP-s politikus azt mondta: a katonák tényleges száma évek óta csökken. A zárszámadási törvények tanúsága szerint a szerződéses katonák átlagos éves létszáma 2009-ben még 5950 volt, ez 2014-re több mint 15 százalékkal csökkent. Ráadásul 2010 után a védelemre fordított források is “mélypontra süllyedtek” – tette hozzá. Demeter Márta elmondta: a héten az Országgyűlés olyan “honvédelmi tárgyú salátatörvényt” tárgyalt, amely “alkotmányos elveket és az érintettek alapvető jogait semmibe véve” lehetővé tenné a honvédség állományának “extrém túlterhelését”.
A létszámhiány biztonsági kockázatot jelent
Kifejtette: a kormány, törvényjavaslata elfogadása esetén, tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben a katonák korlátlan mértékű túlszolgálatra és korlátlan mértékű készenléti szolgálatra lennének kötelezhetők, akár a minimális pihenőidő biztosítása nélkül is – hangsúlyozta a politikus.
Ráadásul minderről teljesen alkotmányellenesen, egy feles törvényben akarnak rendelkezni
– jegyezte meg. Az MSZP-s képviselő szerint a jelenlegi helyzetben a Magyar Honvédség “óriási létszámhiánya” jelentős biztonsági kockázatot jelent. Mindezek nyomán az MSZP országgyűlési határozatot nyújtott be a Magyar Honvédség létszámának feltöltéséről – jelentette be Demeter Márta.
A Demeter Márta és képviselőtársa, Harangozó Tamás által jegyzett javaslatban rögzítik, hogy miközben a Magyar Honvédség létszáma “évről évre sorvad”, addig az elmúlt években Magyarország és az egész Európai Unió biztonsági környezetében rendkívül kedvezőtlen változások történtek. A határozati javaslatban konkrét határidők megjelölésével arra köteleznék a kormányt, hogy tegyen intézkedéseket a Magyar Honvédség létszámhiányának megszüntetéséért.