Közélet

1848-as ágyúgolyóhoz vonultak a tűzszerészek

A más néven ágyúgránátoknak nevezett fegyver hatóanyaga a fekete lőpor. Ez nagyon érzékeny: tűzre, szikrára felrobbanhat.

Az 1848-as szabadságharc idejéből származó ágyúgránátot találtak hétfőn Paks mellett egy római kori romkert területén. A városi múzeum munkatársai tereprendezés közben bukkantak rá az ágyúgolyóra, amelyhez hasonlóakat múlt pénteken is találtak – erősítette meg az MTI értesülését Szabó Antal régész.

A Paks határában magasodó úgynevezett Bottyán-sáncon, ahol korábban római kori tábor is működött, kerültek elő a földből az ágyúgolyók. A múzeum munkatársai a rendőrséget, ők pedig a Magyar Honvédség tűzszerészeit értesítették mindkét esetben.

Kiss Henrik, a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred törzsőrmestere hétfőn az MTI-nek elmondta, hogy az 1848-as szabadságharc idejéből származó ágyúgolyók, más néven ágyúgránátok hatóanyaga úgynevezett fekete lőpor. Ez “nagyon érzékeny, tűzre, szikrára felrobbanhat” -– tette hozzá.

A múlt pénteken talált három robbanószerkezet közül kettőben nem volt hatóanyag, ezeket a városi múzeumnak adták át, a harmadikat pedig elszállították és biztonságos körülmények között felrobbantották. A hétfőn talált szerkezetet szintén elszállították, hogy megsemmisítsék.

Kiss Henrik azt mondta: aknakutató műszerrel átnézték a környéket és nem találtak több robbanószerkezetet, ennek ellenére az bárhol előfordulhat. A törzsőrmester hozzátette, hogy 1848-ból származó gránátok ritkán kerülnek elő, sokkal gyakoribbak a világháborús különösen a második világháborúból származó robbanószerkezetek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik