A felmérés ezer ember megkérdezésével készült idén májusban. Az adatok egyrészt igazolták a mobilitás alacsony szintjét, másrészt arra is rávilágítottak, hogy a magyar lakosság döntő többsége támogatná a mobilitást ösztönző kormányzati lépéseket.
A megkérdezettek csaknem háromnegyede válaszolta azt, hogy ösztönzőleg hatna rá, ha az állam bérlakás-támogatással segítené abban, hogy a lakóhelyétől távol vállaljon munkát. Kiderült az is, hogy az alacsonyabb összegű bértámogatást a válaszadók kevésbé gondolják ösztönzőnek, mint a bérlakás-támogatást.
A Századvég szerint az adatok azt jelzik, hogy a lakhatási támogatás hatásos szakpolitikai eszköz az álláskeresők mobilitásának növelésére. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a mobilitás növelése csak akkor hozhat látványos foglalkoztatásbővülést, ha a beruházások révén a munkakereslet is emelkedik.
Mint arról beszámoltunk, a kormány tervei szerint az kapna pénzt, aki kész állandó lakóhelyétől 100 kilométerre is munkát vállalni, és a havi nettó jövedelme nem haladja meg a minimálbér kétszeresét. A támogatás mértéke legfeljebb a mindenkori minimálbér (jelenleg 93 ezer forint) lehet. Annak 60 százaléka a bérleti díj, 40 százaléka a közüzemi díjakra mehet.