Üzleti tippek

Többet fizethetünk a közjegyzőnek, de van néhány kivétel

A július elsején hatályba lépő új közjegyzői díjrendelet kedvezően érinti a lakásvásárlókat, a nagycsaládosokat, az időseket és a fiatalokat – mondta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakügyvezetője az M1 csatornán.

Szécsényi-Nagy Kristóf hozzátette: a lakásvásárlásoknál a jelzáloghitel-szerződéshez kapcsolódó kötelezettségvállaló nyilatkozat díja a közjegyzői szerződés szokásos munkadíjának 30 százaléka lesz az eddigi 50 százalék helyett.

A nyugdíjkorhatárt betöltöttek az öröklési, tartási és életjáradéki szerződések megkötésénél 25 százalék díjkedvezményt kapnak az eddigi közjegyzői munkadíjhoz képest. Felére csökkentik a díjat a szociális vagy egészségügyi okok miatt közjegyzői közreműködésre szorulóknál, például látássérültek vagy kórházban fekvő betegek esetében az egyoldalú jognyilatkozatoknál, meghatalmazásoknál vagy végintézkedéseknél.

A nagycsaládosok – akik közjegyzővel készíttetik az ingatlan-adásvételi szerződést – a szokásos munkadíjból 25 százalék kedvezményt kapnak. Az első lakásukat vásárló 35 év alatti fiataloknak pedig, ha az illetéktörvényben támasztott egyéb feltételeknek is megfelelnek, a szerződés elkészítéséért járó munkadíj felét kell kifizetniük – idézte az MTI a kamara szakügyvezetőjét.

Többszöri halasztás után ugyanakkor júliustól több tétel is kedvezőtlenül változik. A közjegyzői munkadíj mértéke 200 millió forint ügyértékig 4500 forinttal emelkedik. Ha az ügyérték nem állapítható meg, akkor a munkadíjat a közjegyzői tevékenységre fordított idő alapul vételével kell számítani. Az egy óráért felszámítandó munkadíj pedig 1500-ról 5500 forintra nő.

Kiemelt fotó: MTVA / Faludi Imre 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik