Növekszik a társadalmi és gazdasági felelősségvállalás szerepe a közép-európai vállalatoknál. A cégek fontos szerepet játszanak számos sürgető társadalmi és gazdasági, például környezetvédelmi és munkanélküliséggel kapcsolatos probléma megoldásában – derül ki a Deloitte vállalati felelősségvállalásról szóló CSR-felméréséből. A kutatásban bolgár, cseh, koszovói, lett, litván, magyar, román, szerb, szlovák és szlovén CSR-vezetők vettek részt.
A természeti környezetre gyakorolt negatív hatások mérséklése, az oktatás támogatása és a munkanélküliség csökkentése jelentik a legsürgetőbb kihívásokat. A válaszadók szerint ezek a területek kiemelten fontosak, és a cégeknek a jövőben is részt kell vállalniuk e problémák megoldásában. A közép-európai régió CSR-vezetői ugyanakkor a jelenleginél komolyabban kívánnak fellépni a korrupció ellen – összegezte Barsi Orsolya, a Deloitte fenntarthatóság és klímaváltozás csoportjának vezetője.
Mit tartogat a jövő a felelős vállalatok számára?
- A válaszadók 96%-a szerint a CSR-programok pozitívan befolyásolják a munkaerőpiac alakulását.
- 91%-uk szerint pedig bővítik a tudásalapú gazdaságot és gyarapítják a szellemi tőkét.
- A CSR-vezetők 75%-a szerint a fogyasztók elvárják, hogy a piacon társadalom- és környezettudatos termékek, illetve szolgáltatások közül válogathassanak.
„A kormányok szerepe az lenne, hogy olyan szabályozást alakítsanak ki, olyan irányelveket ültessenek át a gyakorlatba, melyek például az alacsony üzemanyag-kibocsátás, az egészséges gazdasági körforgás, az energiahatékonyság, valamint a fenntartható város- és vidékfejlesztés irányába mutatnak” – fűzte hozzá Barsi Orsolya.