Az év vége nem csak a kiskereskedelemben nagyüzem. Szinte minden cég ekkorra időzíti az év végi prémiumok, bónuszok kifizetését. Emiatt sokaknak ekkor jár le a korábbi befektetése is. De nem ez az egyetlen indok: bizonyos állami támogatások, illetve adó-visszatérítések is csak a szilveszter előtt elhelyezett összegekre járnak. Nézzük, mivel lehet ezeket igénybe venni!
Kezdjük a kakukktojással
A tartós befektetési számla (TBSZ) egy picit kilóg a sorból. Ugyanis erre nem jár sem adó-visszatérítés, sem állami támogatás. Miért érdemes mégis még az év vége előtt megnyitni? Mert akkor a 0. év (vagy az úgynevezett gyűjtőév) mindössze a december 31-e előtti napokból áll. Emlékeztetőként, így működnek a TBSZ számlák:
Mi a különbség az állami támogatás és az adó-visszatérítés között?
Adó-visszatérítés: szükség van hozzá befizetett adóra. Egészen pontosan személyi jövedelemadóra, és legfeljebb csak annyit lehet visszaigényelni, mint amennyi az adókötelezettségünk volt.
Állami támogatás: ehhez nem szükséges adót fizetni, akkor is igénybe vehető, ha nem adózik a szerződő/megtakarító.
Nyugdíj-előtakarékossági számla
Ez számla a nyugdíjcélú megtakarítások közé tartozik, ám nem mindenkinek megfelelő. Csak azoknak való, akik bíznak a szakértelmükben, és idejük is engedi, hogy a nyugdíjcélú megtakarításukkal foglalkozzanak. Ám mindent összevetve ez az egyik legolcsóbb megtakarítási forma a nyugdíjra.
Egy tőről fakadnak
Az önkéntes pénztárak csak adózás szempontjából kerültek egy kalapba. Felhasználásuk, és céljuk rendkívül különböző. Az önkéntes nyugdíjpénztárakba, az egészségpénztárakba és az önsegélyező pénztárakba történő befizetések is ugyanakkora adó-visszatérítésre jogosítanak. A két utolsó pénztár nehezen értelmezhető pénzügyileg, hiszen a befektetések helyett maximum lekötésekről beszélhetünk. Ráadásul az egyik csak egészséggel kapcsolatos kiadásra költhető, a másik pedig általában valamilyen élethelyzetre nyújt megoldást (munkanélküliség, gyerek születése).
Viszont az önkéntes nyugdíjpénztárak mögött a befizetések automatikusan különböző portfólióba vándorolnak. Szerintünk a legjobb nyugdíjcélú-megtakarítás a választékból, ami nyugdíj után szabadon felhasználható.
Kíváncsi, hogy képes-e megfelelő nyugdíj-kiegészítést elérni? Használja a következő kalkulátort, és kiderül!
Nyugdíjbiztosítás
A nyugdíjbiztosítás egyike a nyugdíjcélú-megtakarításoknak, amire ugyanúgy 20%-os állami támogatás jár.
A közös korlát alatt
A nyugdíj-előtakarékossági számla, az önkéntes nyugdíjpénztárak és a nyugdíjbiztosítások mind egy közös adó-visszatérítési korlát alá tartoznak, aminek értéke 280 ezer forint.
Már babakorban is +10 %-ot kapunk az államtól
A Magyar Államkincstár minden újszülött számára nyit egy számlát, amelyen 42 500 forinto helyez el. Semmi akadálya nincs, hogy ezt folytassuk, ráadásul a befizetéseinkre az állam 10 százalékos támogatást is fizet, ami évente 6000 forintban van maximalizálva. Hozam szempontjából sem rossz választás a babakötvény, hiszen a mindenkori infláció fölött 3 százalékkal kamatozik. Ráadásul hiába maximalizálta ki már valaki a fenti 280 ezer forintot, ez a 6 ezer forint azon felül jár.
Az utolsó kakukktojás
A fent felsorolt állami pénzek mellett még a lakástakarékpénztári befizetések után is kaphatunk még szerződésenként 72 ezer forint támogatást évente. Ez azonban nemcsak abban tér el a felsoroltaktól, hogy itt már 30%-os az állam támogatás mértéke, hanem abban is, hogy ezek a pénzek nem az év végéhez köthetőek. Ugyanis lakás-takarékpénztári szerződések esetében a megkötéshez képest számolják az egy évet, és nem naptári évekhez kötődően. Tehát az ilyen szerződéseknél nincs kitüntetett szerepe a szilveszternek.