Gazdaság

37 évet dolgoznak a magyarok, mielőtt nyugdíjba mennek

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Magyarország rekorder volt a 2013 óta eltelt időszakban abban, hogy mennyivel emelkedett a nyugdíjba vonulás előtti munkás évek száma. Legalábbis a dolgozással töltött idő nálunk nőtt a legtöbbet – összesen 6,2 évet – az Európai Unióban – írta a Növekedés.hu az Eurostat adatai alapján. De mint kiderült, még így is pusztán az EU-s átlaghoz jöttünk fel.

Most átlag 37 évnél járnak a magyarok. Körülbelül ennyi időt töltenek el a munka világában az emberek Csehországban, Lettországban és Franciaországban is. Ausztria 38,6 évvel valamivel előz minket. A vizsgált országok közt a sereghajtónak egy EU-n kívüli állam, Törökország számít, ahol 29,9 munkás év vár a polgárokra.

Viszont a statisztikák alapján északon a helyzet cseppet sem derűs. A skandináv országokban különösen sokat kell talpalni a nyugdíj előtt: Svédországban például várhatóan átlagosan 43,1 évet. A sort Hollandia vezeti 43,7 évvel.

Az Unióban egyedül a COVID kipattanásának évében, vagyis 2020-ban volt egy kis megtorpanás, ezt leszámítva azonban az elmúlt 10 évben a kontinensen folyamatosan nőtt a munkával töltött évek száma. A nemek közti különbség pedig, ha lassan is, de elkezdett apadni. Egy férfi még a 2010-es évek elején átlagosan 5,2 évvel dolgozott többet, mint egy átlagos nő. Most már a különbség „csak” 4,3 év.

Magyarországon 65 év a nyugdíjkorhatár, de a nők hamarabb is elmehetnek, ha legalább 40 év jogosító idejük van.

Kapcsolódó
Nők40 nyugdíj: a szolgálati idő nem feltétlenül jogosító idő is
Minden jogosító idő szolgálati idő, de nem minden szolgálati idő jogosító idő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik