A Mol Magyarország legértékesebb, több lábon álló vállalatává vált – mondta a miniszterelnök kedden Tiszaújvárosban, a Mol Poliol Komplexum átadóján.
Orbán Viktor azt mondta: a Mol ugyanazt az utat járja be, mint magyar gazdaság, hiszen 20 évvel ezelőtt a cég tevékenységi köre „egyfelfüggesztésű” volt, csak kőolaj-kereskedelemmel foglalkozott, majd a cég régiós terjeszkedésbe kezdett, a hagyományos mellett biogáz- és biodízelüzemet hozott létre, belépett a szállítmányozási piacra és legújabban a hulladékgazdálkodásban is megkerülhetetlenné vált.
Olyan ez, mint a céllövöldében, azt a célpontot a legnehezebb kilőni, amelyet a legtöbb hurkapálca tart
– fogalmazott a kormányfő, aki szerint így nem csoda, hogy a Mol Magyarország legértékesebb, több lábon álló vállalatává vált.
Mint mondta, a Mol a Poliol Komplexum megvalósításával pedig nemcsak feljebb lépett a termelési láncban, hanem ő maga vált teljes termelési lánccá, hiszen Tiszaújvárosban egy olyan vegyipari komplexumot hozott létre, amelyben a megtermelt és feldolgozott nyersanyagot késztermékké alakítja úgy, hogy közben még a szállítmányozásban is érdekelt. Úgy fogalmazott: a poliolt a laikusok hívhatják a „műanyaggyártás svájci bicskájának” is, hiszen mindenre jó, az autóipartól a bútorgyártáson át az építő- és textiliparig mindenhol szükség van rá.
Orbán Viktor a legfejlettebb iparágak meghonosítását ígérte Magyarországon. Azt mondta: Magyarország villamosenergia-igénye ötven százalékkal fog nőni 2030-ig, mert a legfejlettebb iparágakat honosítják meg az országban. Kifejtette:
lesznek nyugati és keleti autógyáraink, a zöldenergia tárolásához szükséges technológiánk és gyártókapacitásunk, részt veszünk az űrkutatásban, bekapcsoljuk Magyarországot a legkorszerűbb információs technológiai vérkeringésbe, felépítjük a legmodernebb európai hadiipart, feljebb lépünk az élelmiszeriparban, a gyógyszer- és a vegyiparban is.
A magyar iparpolitika képes lesz elegendő energiát és jól képzett munkaerőt is az ipar rendelkezésére bocsátani – jelentette ki a kormányfő. Közölte, a Mol tiszaújvárosi gyárában háromszáz szakképzett ember dolgozik majd. Háromszáz új, hosszú távon is versenyképes, magas hozzáadott értékű munkahely, ez háromszáz embernek biztos, kiszámítható jövőt jelent.
Beszélt arról is, hogy szerinte Hernádi Zsolt Mol vezérigazgató „elévülhetetlen” érdemeket szerzett a társaság élén. Azt mondta: „mi is nemzezi szinten csökkenteni akarjuk a függőségeinket, ebben a Mol is segítségünkre van azzal, hogy például új földgáz és kőolaj lelőhelyeket fedez fel Magyarországon”. Ezután úgy fogalmazott:
Alig várjuk, hogy a Mol vezérigazgatójára úgy tekinthessünk, mint a magyar Jockey Ewingra.
A miniszterelnök a gyárátadón kitért a június 9-i választásokra is. Mint mondta, háború és béke kérdésében ez a választás sorsdöntő lesz egyben mindenkit arra kért, hogy álljanak ki a béke mellett és segítenek elzavarni a „brüsszeli héjákat”.