Gazdaság

Döntött az alapkamatról az MNB, így reagált a forint

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 75 bázisponttal, 11,50 százalékra csökkentette az alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén, és a kamatfolyosó két szélét is ugyanilyen mértékben mérsékelte.

Az előző kamatdöntő ülésen ugyancsak 75 bázisponttal csökkent az alapkamat, és Virág Barnabás, a jegybank alelnöke egy november 16-ikai rendezvényen azt mondta, az erőteljes dezinfláció és az ország sérülékenységének csökkenése lehetővé teszi, hogy az MNB az alapkamat csökkentését folytassa a következő hónapokban, marad a 75 bázispontos mérséklés novemberben is. Hozzátette, év végére 11 százalék alá csökkenhet az alapkamat, és egyszámjegyű lehet 2024. februárra a jelenlegi adatok alapján.

Az MNB tavaly szeptember 27-én emelte meg utoljára az alapkamatot, 125 bázisponttal 13,0 százalékra, és az ülést követően bejelentette az alapkamatemelési-ciklus leállítását. A monetáris szigorítást októberben más eszközökkel folytatta a jegybank, a rendszeresen megtartott, egynapos jegybanki betéti tenderek kamatát 18 százalékra emelte, majd azt májustól minden kamatdöntő ülésen 100 bázisponttal csökkentette. Szeptemberben 11 hónap után ismét az alapkamat vált az effektív jegybanki kamattá, és szimmetrikussá vált a kamatfolyosó az alapkamat körül.

Kissé erősödött a forint a főbb devizákkal szemben azután, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 75 bázisponttal 11,50 százalékra csökkentette az alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén, és a kamatfolyosó két szélét ugyanilyen mértékben mérsékelte.

A kamatdöntés után négy perccel az euró 379,28 forintra gyengült a döntést megelőző 379,90 forintról. A frank jegyzése 392,67 forintról 392,10 forintra csökkent, a dollár pedig 346,98 forintról 346,28 forintra süllyedt.

Óvatos csökkentés jöhet egészen 2025-ig

Az októberben megtalált, 75 bázispontos „optimális” ütemben folytatódott a kamatcsökkentési ciklus. A múlt héten Virág Barnabás alelnök eddigi legerősebb előretekintő iránymutatása alapján ez nem is volt kérdés a piac számára, ráadásul februárig hasonló ütemezésre lehet számítani – olvasható az Amundi Alapkezelő Zrt. kommentjében.

A társaság szerint

a jegybank célja az iránymutatással a jelenleginél nagyobb mértékű csökkentési várakozásokat hűtése lehet,

megerősítve ezzel a monetáris politika elkötelezettségét a pozitív és növekvő reálkamatok mellett. Mindez a jegybank hitelességét is javítja, amire szükség van, ha a jegybank továbbra is erősödő, vagy legalábbis stabil forintárfolyam mellett szeretné folytatni az alapkamat csökkentését.

Várakozásaik szerint az alapkamat év végére 10,75 százalékra süllyed, a jövő év végén pedig 6 százalék lehet. Az inflációs pályára vonatkozó előrejelzésünk alapján jövőre folyamatosan pozitív reálkamatot láthatunk, de annak mértéke az év eleji 4 százalékról év végére fokozatosan 1 százalék környékére csökken.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik