Gazdaság

Nem bírják csökkenteni a kenyér árát, miközben a búza ára nagyot zuhant

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Felére esett vissza a gabona ára, az energiaárak sincsenek az egekben, a boltokban mégsem látjuk a jelét annak, hogy a kenyér ára is csökkenne. A növekedés.hu végignézte a termékpályát, hol akadt el a folyamat, és ágazati az szereplőket kérdezte, mikor lehetnek olcsóbbak a pékáruk, már ha egyáltalán elindulnak valaha is visszafelé az árak.

Évtizede nem látott alacsony árra estek vissza a gabonaárak. A búza esetében 2022-ben az ősz elején a gazdák még 130 ezer forintos tonnánkénti árat is tudtak érvényesíteni, azonban az év végétől jó esetben is csak ennek az árnak a feléért tudták a terményt értékesíteni, ha egyáltalán találtak rá vevőt.

Ami viszont nem, vagy csak minimálisan lett olcsóbb, az a kenyér, és általában véve a pékáruk. 

2020-ban még 52000 forintért vásárolták a malmi búzát- ez egy tonna gabonát jelent tavaly viszont már 138000 forintot kellett kifizetniük ugyanezért a mennyiségért. Emiatt aztán a liszt ára is emelkedett, míg míg két éve 100 ezer forintba került egy tonna liszt, 2022 őszén már 240 ezerbe került ez a mennyiség – mondta a portálnak Király László, a Zala Cereália Kft. ügyvezető igazgatója.

Most viszont éppen az ellenkezője történik, a búza árcsökkenése nem akadt el a malmoknál, és a liszt ára is közel 50 százalékkal esett vissza, pedig még januárban 230 forint volt a kilogrammonkéni ára – mutatott rá.

A sütödék áraiban viszont már nem köszön vissza a gabona és a liszt árcsökkenése, ám ennek megvan a maga oka.

A kenyér és az egyéb péksütemények árában a búza, illetve a liszt ára csak kismértékben jelenik meg. A különböző típusú kenyerek árában mintegy 15-20 százalékot tesz ki a lisztár, a komplexebb, minőségibb pékáruk esetében ez még alacsonyabb lehet. A pékáru fő költségelemeit a munkabér, az energia és a szállítás teszi ki, ezek a tényezők jelentősen drágultak az elmúlt években” – foglalta össze Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője. Bár az energia tőzsdei ára most alacsonyabb, mint egy éve,

a sütőipari szereplők egy része még a kedvezőtlen időben megkötött szerződések mellett működik.

A munkabér továbbra is növekszik, amely azért is fontos tényező, mert a sütőipar kifejezetten élőmunka-igényes ágazatnak számít. A szállítás költségét növeli a gázolaj árának utóbbi időben tapasztalható emelkedése.

Mindezek miatt nem várható árcsökkenés a kenyér és a többi pékáru esetében, a nagy tömegben rendelkezésre álló olcsó búza nem képes ellensúlyozni az egyéb fajsúlyos költségtényezők emelkedését.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik