Vasárnap lép életbe az az újabb uniós szankció, amelynek értelmében orosz eredetű feldolgozott kőolajtermékek (így a benzin és a dízel) behozatala és reexportja a jövőben nem engedélyezett a kontinensen. Az Európai Unió 2022 nyarán, a hatodik szankciós csomagban döntött az orosz kőolaj importjának korlátozásáról, amely két ütemben lép hatályba. A nyersolaj esetében december elején lépett életbe a behozatali tilalom, ezt követi február 5-én a feldolgozott kőolajtermékek importját és tagállamok közötti továbbértékesítést tiltó rendelkezés – emlékeztet az Energiaügyi Minisztérium közleménye.
A kormány Magyarország számára átmeneti mentességet ért el a csővezetéken érkező olajszállításokra, így továbbá is lesz mód az orosz eredetű termékek feldolgozására és belföldi forgalmazására, ám a más országokkal való kereskedelem csak nem orosz eredetű termékekkel lehetséges. A szigorúbb szankció élesítésével részleges korlátozás alá esnek például a pozsonyi finomítóban feldolgozott kőolajtermékek. A létesítmény döntő részben a környező országokba – így Magyarországra – szállít, ezt a jövőben csak nem orosz eredetű termékekkel teheti meg.
Ellátásbiztonságunkat a Barátság-vezeték mellett a hazai kitermelés, az egyéb import és a horvátországi Adria-vezeték is szavatolja, jegyzi meg ugyanakkor a tárca. A most életbe lépő újabb szankciós korlátozás következményei azonban hosszabb távon Magyarországra is hathatnak. A fenntartható magyar üzemanyag-ellátáshoz ugyanis szükség van importra, ezért
A szankciók következtében Európa most más, távolabbi régiók forrásaira – például indiai, közel-keleti és kínai termékek behozatalára – kényszerül, vagyis jóval messzebbről és drágábban tudja beszerezni az olajtermékeket, ami ellátási bizonytalanságot okozhat.