Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) jogi értelmezési tájékoztatót tesz közzé a munkaidőkeret jogszerű alkalmazása, a munkabér elszámolások törvényessége érdekében – jelentette be Bodó Sándor a szaktárca csütörtöki közleményében. Az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette: a kormány a dolgozók oldalán áll, a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság a munkavállalók jogainak érvényesítése, a munkaidővel kapcsolatos visszaélések elkerülése érdekében rendkívüli célvizsgálatot indít 2021. október 18-tól.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a napokban beszélt arról, hogy rengeteg munkaórát nem tudott ledolgoztatni munkavállalóikkal az elmúlt másfél évben a koronavírus-járvány korlátozásai miatt több tucat autóipari, gépipari és elektronikai cég, melyek most arra készülnek, hogy ezeket a mínusz órákat kifizettetik a dolgozóikkal a rabszolgatörvényként emlegetett 2018 végi törvénymódosításra hivatkozva. László Zoltán elmondta, hogy többségen legalább 80-100 ezer forintot akarnak behajtani, de van, akitől 600-800 ezer forintot is követelhetnek. Hozzátette, a probléma több mint 10 ezer dolgozót érint.
Bodó Sándor államtitkár most az említett közleményben kifejtette: „minimálbér-tárgyalások legutóbbi fordulója alkalmából a témában kikértük a szociális partnerek véleményét is. A munkavállalói érdekképviseletek szerint nem jogalkotásbeli problémák vannak, hanem egyes vállalatoknál jogértelmezési problémák lehetnek a munkaidőkeret kapcsán. A szakszervezetek jelzései alapján több cégnél már sikerült rendezni az elszámolással kapcsolatos kérdéseket, a munkaadók a jogtalanul követelt összegek visszafizetéséről is gondoskodtak. A további félreértések elkerülését részletes jogi tájékoztató közzétételével, a tudatos törvénytelenségek kiszűrését a rendkívüli célvizsgálattal segíti a kormány. Arra kérjük a munkavállalókat, hogy ha mégis jogsértést tapasztalnának, ezt feltétlenül jelezzék a foglalkoztatás-felügyeleti hatóságnál.”