Stabilról a felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította Magyarország „Baa3” szintű, befektetési ajánlású államadós-besorolásának kilátását a Moody’s Investors Service. A cég egyben megerősítette a szuverén besorolást. Az MTI szerint a nemzetközi hitelminősítő azzal indokolta döntését, hogy a koronavírus-járvány ugyan visszaveti a magyar gazdaságot, de hatása vélhetően nem lesz olyan markáns, mint máshol az EU-ban.
A Moody’s előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 5,5 százalékkal csökken, jövőre 4 százalék körüli ütemben nő. A cég úgy számol, hogy a magyar gazdaság reálértéken számolt növekedési üteme 2022-től visszatér a növekedési potenciál szintjére, a GDP-érték a 2022-2024 közötti időszakban 3,5 százalék körül növekszik éves átlagban.
A Moody’s közölte: a kilátás pozitívra javításának fő tényezője, hogy a magyar gazdaság a hasonló besorolásúakhoz képest is erős teljesítményt mutatott az elmúlt időszakban, ez várható a továbbiakban is és ehhez társul a hazai és a külső adósságpozíció javulása. .
A hitelminősítő számol, a magyar gazdaság külső sérülékenységének csökkenése tartós marad. Az elemzés szerint a 2018. novemberi osztályzati megerősítés óta a magyar kormány további haladást ért el államháztartási konszolidációs és adósságcsökkentési stratégiájának megvalósításában, és ezt a tartósan erőteljes növekedési lendület is segítette.
A Moody’s szerint a magyar államadósság a koronavírus-válság hatására tíz százalékponttal, 76 százalék környékére emelkedik, de a tartós növekedési lendület és a megfontolt költségvetési politika melletti elkötelezettség újból lefelé fordítja majd a rátát. A magyar kormány előrejelzésénél valamivel fokozatosabb deficitcsökkenést jósol, de így is arra számít, hogy az államháztartási hiány 2024-ig a GDP-érték 3 százalékára csökken az idei évre várt 7,3 százalékról.
A Moody’s előrejelzése szerint a magyar államadósság-ráta 2024-ig ismét a tavaly mért szintre csökken.
A Moody’s Investors Service jelenlegi “Baa3” magyar államadós-besorolása a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és az Standard & Poor’s módszertanában “BBB mínusz”-nak felel meg.
A Fitch és az S&P tavaly egyaránt “BBB”-re javította a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, így a Moody’s a másik két cégnél egy fokozattal alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra. Ha azonban a most megadott pozitív kilátást a Moody’s osztályzatjavításra konvertálja, ez a különbség megszűnik.
Az S&P februárban szintén pozitívra javította az addigi stabilról a magyar államadósság-kötelezettségek besorolásának kilátását, mindenekelőtt a magyar gazdaság addigi váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést. Április 28-án azonban soron kívül a korábbi stabilra módosította vissza a kilátást, mindenekelőtt a koronavírus-járvány várható gazdasági hatásaival indokolva a lépést. A Fitch magyar osztályzatának kilátása is stabil, így most a Moody’s a három nagy hitelminősítő közül egyedüliként tart érvényben pozitív kilátást a magyar államadós-besorolásra.