A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,4 százalékkal nőtt (733 ezerre), a külföldi vendégek által eltöltött éjszakáké 3,6 százalékkal csökkent (734 ezerre) az egy évvel korábban mérthez képest 2015. decemberben – derül ki a KSH jelentéséből. Összességében pedig 1,3 százalékkal bővült a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakákban mért vendégforgalma . A szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 4,9 százalékkal emelkedett.
De hol maradtak a németek?
Tavaly decemberhez képest a külföldi vendégek száma 0,8 százalékkal csökkent, a külföldivendég-éjszakák száma pedig a kilenc turisztikai régióból négyben lett kevesebb.
A decemberi vendégforgalom nagysága alapján a legjelentősebb küldő országok közül az Egyesült Királyságból és Csehországból 2,4, illetve 3,3 százalékkal nőtt a kereslet. A Romániából, az Olaszországból és az Ausztriából érkező vendégek – az előző évi decemberi magas bázishoz viszonyítva – 1,5, 2,1, valamint 4,3 százalékkal kevesebb vendégéjszakát vettek igénybe.
Az Izraelből érkezők viszont 39 százalékkal több éjszakát fizettek ki, így Izrael a hetedik helyre lépett előre a küldő országok rangsorában a forgalom volumene alapján.Belföldi turizmus
- A belföldi vendégek száma 9,3 százalékkal nőtt. A belföldivendég-éjszakák alapján mért vendégforgalom hét turisztikai régióban emelkedett, kettőben pedig – a Tisza-tavi régióban és Közép-Dunántúlon – csökkent.
- A szállodák szobakihasználtsága 0,1 százalékponttal, 44,4 százalékra emelkedett.
- A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele 4,9 százalékkal 26 milliárd forintra nőtt. Ezen belül a szállásdíjbevétel 4,3 százalékkal 14 milliárd forintra, a vendéglátásból származó bevétel 4,9 százalékkal 6,7 milliárd forintra, az egyéb bevételek 6,6 százalékkal 5,7 milliárd forintra emelkedtek.
- Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 18 százalékkal többet költöttek. (A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 1697 egység fogadott el pihenőkártyát, 1,1 milliárd forint értékben).
2015. december 31-én az előző év azonos időpontjához képest a hazánkban működő egységek száma 2,5 százalékkal magasabb (2403) volt, a kiadható férőhelyek száma 2,1 százalékkal bővült (meghaladta a 206 ezret).
A 2015-ös egész éves teljesítmény, 2014-hez képest
- A szálláshelyek 5,4 százalékkal több, összesen 25 millió 765 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 4,6 (12 millió 915 ezer), a belföldi vendégek 6,4 százalékkal több (12 millió 850 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
- A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,4 százalékponttal, 54,0 százalékra emelkedett.
- A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 10 százalékkal többet, 368 milliárd forint bruttó árbevételt realizáltak.
- A SZÉP kártya felhasználási értéke 6,1 százalékkal nőtt, a vendégek összesen 17 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
Az NGM szerint sikertörténetet írt a turizmus 2015-ben – a december a belföldi turistáké volt. Kiváló évet zártak a magyarországi szállodák tavaly, az elért mintegy 18 millió szállodai vendégéjszaka 6 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest; a migránshelyzet azonban a jövőben kockázatot jelent – mondta Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) főtitkára egy szakmai konferencián szerdán Budapesten.