Mindezt Cseresnyés Péter, – mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára mondta a Fidelitas tatárszentgyörgyi konferenciáján. 2010-ben 3,8 millió foglalkoztatott volt, a legutolsó adatok szerint már több mint 4,2 millió ember dolgozik Magyarországon, a közfoglalkoztatottak száma 200 ezer. A versenyszférában 328 ezerrel dolgoznak többen, a külföldön dolgozók száma pedig 60 ezerrel emelkedett – tette hozzá.
A közfoglalkoztatáshoz kapcsolódva egyebek mellett azt emelte ki, hogy a humánerőforrás komoly tartaléka az a roma réteg, amelyik jelen pillanatban jóval képzetlenebb, mint az átlagos népesség. Az államtitkár véleménye szerint ezek az emberek a korábbi rossz foglalkoztatás- és gazdaságpolitika miatt nem voltak arra kényszerítve, hogy elmenjenek dolgozni. Ez azért probléma – magyarázta -, mert ha olyan családban nő fel a gyerek, ahol a szülő, nagyszülő sem dolgozott, az rossz példát jelent, s később neki sem lesz más igénye.
A közfoglalkoztatással összefüggésben az államtitkár úgy vélte: lehet hasznos és értelmes munkát adni, és nagyon sokan akarnak és tudnak ilyen munkát végezni. A közfoglalkoztatásból 16-18 százaléknyian kerülnek ki az elsődleges munkaerő-piacra, és ezt az arányt növelni kell. Míg 2010-ben 20 százalék alatt volt a foglalkoztatottak aránya a 17-25 év közötti korosztály esetében, ez a szám most 25 százalék fölött van, a munkanélküliség pedig 36 százalékról 18-ra esett vissza.
Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének (Fivosz) alapító elnöke úgy vélte, hogy a következő öt évben eldől a következő 50 év sorsa. Az adatokat ismertetve elmondta, hogy vállalkozással mintegy 1 millió ember hozható összefüggésbe Magyarországon, és kevesebb mint 260 ezer az, aki 40 év alatti. Hangsúlyozta: a kis- és közepes vállalkozások adnak munkát a foglalkoztatottak több mint kétharmadának, s ha ezek a cégek eltűnnének, az katasztrofális helyzetet jelentene.