Gazdaság

Budapest Bank – pénteken véglegesítik az eladást

Budapest-Bank(210x140).jpg (Budapest Bank)
Budapest-Bank(210x140).jpg (Budapest Bank)

Még ezen a héten meg kell megkötni a Budapest Bank végleges adásvételi szerződését az erről rendelkező kormányhatározat alapján.

Ez lehet a terv

Péntekig kell megkötni a Budapest Bank végleges adásvételi szerződését az erről rendelkező, a Magyar Közlöny december 4-i számában megjelent kormányhatározat alapján.

A vevő a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. lesz. A társaságnak az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. nyújt hitelt a vételárral megegyező összegben, illetve a szükséges garanciát is az MFB vállalja.
A határidő a hitelígérvény kiadására és a garanciavállalásra 2015. január 15-e, a hitel folyósítására pedig a végleges részvény-adásvételi szerződés zárása.
A határozatban az is szerepel, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyar Nemzeti Bank közreműködésével január 15-ig készít előterjesztést a vételár finanszírozásáról.

Június végére zárulhat le az adásvétel

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő 2014. december 4-én rendkívüli tájékoztatón jelentette be, hogy az állam megveszi a Budapest Bankot, az erről szóló előszerződést a magyar kormány aznap írta alá a bank tulajdonosával, a GE-vel. Az átadás-átvétel 2015. június végére zárulhat le – mondta akkor Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter indoklása szerint a döntés a gazdasági szuverenitás visszaszerzését is jelenti. Hozzátette, hogy az előszerződést követően készítik el a végleges értékelést és döntenek a finanszírozásról. A vevő a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. lesz, a fedezetet az MFB biztosítja. A vételárat az átvilágítás után határozzák meg.

Az indoklás: rendbe kell tenni a bankrendszert

A miniszter azzal indokolta az MKB-t követően már a második bank megvásárlását, hogy a 2008-as válságot követően a magyarországi bankrendszer a devizahitelezés problémájával volt elfoglalva, a hitelezés leállt, a bankrendszer nem járult hozzá a hazai gazdaság fejlődéséhez a megfelelő mértékben, ezért tartotta a kormány kívánatosnak a hazai tulajdon arányának emelését a szektorban.

Varga Mihály arról is szólt: a Budapest Bank az ország nyolcadik legnagyobb hitelintézete a mérlegfőösszege alapján, igen erős a bank a lakossági hitelezésben, és a kis- és középvállalati finanszírozásban, illetve a hitelkártya-üzletágban.

Miért adják el?

A Napi.hu ma interjút közölt a GE Magyarország elnökével, Joerg Bauerrel. A kérdésre, hogy miért adják el a Budapest Bank minden pénzügyi ágazatát, azt válaszolta, hogy a pénzügyi válság után a GE átgondolta a stratégiáját. Ennek részeként, a GE Capital, azaz pénzügyi ágazat felől eltolja a cég a fókuszt az ipari üzletágak felé.

A cég tehát ebbe az irányba halad, így több országban is eladtuk, vagy tervezzük a banki tevékenységünk eladását. Ilyen például Lengyelország és Svájc, ahol nemrég bejelentettük, hogy eladnánk a helyi cégünket, de említhetném Skandináviát, ahol már eladtuk, vagy éppen Lettországot, ahol nemrég állítottuk le a bankunkat.

Tehát itthon eljutottak odáig, hogy el akarták adni a Budapest Bankot és mivel volt érdeklődés a vásárlásra, így ezt egyfajta win-win szituációként jellemezte.

Ha bővebben is kíváncsi, mit mondott, milyen éve volt a banknak, optimista-e azzal kapcsolatban, hogy az állammal állapodtak meg, és hogy terveznek-e további befektetéseket Magyarországon, kattintson!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik