Gazdaság

A Digi is nyert frekvenciát

Az elvárt 104 milliárd forint minimumdíjnál többért, összesen 130,63 milliárd forintért értékesítették a szélessávú mobil-adatforgalomra alkalmas frekvenciakészletet.

A frekvenciapályázat mind a négy indulója nyert blokkokat. A három legnagyobb értékű csomagra a várakozásoknak megfelelően a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone kap használati jogosultságot, míg a Digi Távközlési Kft. egy kisebb frekvenciacsomag nyertese lett. A nyertesekkel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hatósági szerződést köt, a szolgáltatók 2034-ig jogosultak használni a frekvenciákat.

9 csomagot hirdettek

Karas Monika, a hatóság elnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a sikeres pályázat megteremti a digitális gazdaság fejlesztésének lehetőségét, felgyorsul a mobil-adathálózat sebessége, az internetpenetráció nőni fog, és a jelenleg még hátrányos helyzetben lévő kistérségek is bekapcsolhatók a digitális vérkeringésbe, így a hatóság biztosítja az információs javakhoz való egyenlő hozzáférés lehetőségét.

Both Zoltán hírközlési igazgató elmondta, hogy a hatóság 9 csomagot hirdetett meg értékesítésre, és összesen 13 ajánlatot kapott a négy ajánlattevőtől.

A kiírásban a legnagyobb értékű csomagok – A, B és C csomag – pályázati díjai: 33,225 milliárd forint, 31,725 milliárd és 27,225 milliárd forint volt. Ezek közül az A csomagot a Magyar Telekom nyerte el, a B csomag a Telenoré lett, a C-t a Vodafone kapta a kiírásban szereplő összeggel megegyező díjért. A Digi Kft. az F csomagot nyerte el 10 milliárd forintért.

A kisebb csomagok keltek el drágábban

A kisebb csomagok a kiírásban szereplőknél nagyobb összegekért keltek el. A Telekom és a Vodafone kisebb csomagokat is kapott, továbbá volt két olyan frekvencia is, amely nem kelt el az értékesítésen.

Aranyosné Börcs Janka, az NMHH főigazgatója elmondta, hogy az értékelésnél nem az ár volt a legfontosabb szempont, a hatóság elsősorban a felhasználói érdekeket vette figyelembe, azt, hogy a lefedettség minél hamarabb kiépüljön.
A hatóság a 800 és 2600 megahertzes (MHz) új frekvenciasávokat, valamint a 900 MHz-es, az 1800 MHz-es és a 26 gigahertzes (GHz) sávokból még rendelkezésre álló, mobil adatforgalomra eddig meg nem nyitott blokkokat értékesítette a 2014. május 22-én kiírt pályázatán.

A szolgáltatóknak tíz nap áll rendelkezésükre a díjak megfizetésére – hangzott el a sajtótájékoztatón.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik