Az okok gyökerei mélyre nyúlnak, nem köthetők egyetlen kormányzathoz, s csak hosszú távon enyhíthetőek – mondta. Emlékeztetett rá, hogy Magyarország 148 országot tekintve 2001-ben versenyképességi szempontból a 29. helyen volt, ma a 63.-on, s szinte folyamatos az ország leszakadása.
Az okok között a professzor a hosszú távon ható, öröklött tényezőket (korrupció, államba vetett túl nagy hit, adómegkerülés), a globális környezetet (a 2000-es évek elején a fejlődési boomra Magyarország nem tudott rákapaszkodni) és a gazdaságpolitikát jelölte meg. Megjegyezte: a magyar értelmiség, a magyar elit rosszul szerepelt a rendszerváltás óta, nem volt hatékony. Chikán Attila szerint “a következő években a gazdaságpolitika lényegét illetően nem lesz változás”.
A volt miniszter a foglalkoztatást, a termelékenységet és a képzést jelölte meg három kulcselemnek, ahol eredményt lehetne elérni. Utóbbi kapcsán megjegyezte, hogy az Európai Unió átlagos termelékenységének jelenleg a fele a magyar termelékenység. A kilábalás esélyei az üzleti szférában vannak – hangsúlyozta a Budapesti Corvinus Egyetem Versenyképesség Kutatóközpontjának igazgatója, a Hajdú-bihari Napló TOP-100 klubjában.