Gazdaság

A júliusi ingatlanpiac

Szinte pontosan a májusi forgalommal megegyező országos adás-vételi forgalmat becsültek a Duna House elemzői július hónapra.

Tavaly és 2011-ben is ugyanebben az időszakban még a szezonalitásnak megfelelő csekély esés volt tapasztalható, idén azonban 5%-kal több ingatlan cserélt gazdát, mint június hónapban. Az idei forgalom tehát az első hét hónapban 48 ezer tranzakciót mutat és a nyári hónapoktól eltekintve folyamatos havi növekedésben van. Tavaly júliusig ugyan 60 ezer tranzakció volt, de ebbe erősen közrejátszott az év eleji végtörlesztés. Idén áprilistól azonban rendre nagyobb a forgalom, mint akár tavaly, vagy tavaly előtt. 2011-ben az első hét hónapban 46 ezer adás-vétel történt, ami 3%-kal kevesebb az idei adatoknál.

Néhány napja a KSH is megjelentette a végleges, 2012-re vonatkozó tranzakciószám riportját, miszerint tavaly 86 ezer ingatlan adásvétel történt. A KSH adatai a „magánszemélyek által kötött és a teljes lakás átruházásával járó” tranzakciókra terjed ki. Ez azonban nem a tükrözi a piac valódi méretét, csupán a magánszemélyek közötti forgalmat. A Duna House tranzakciószám riportja (DH-TB) azonban azokra az adás-vételekre is kiterjed, amelyekben valamelyik fél jogi személy (vállalkozás) volt. Eszerint 2012-ben a tényleges piaci forgalom az ingatlanközvetítő elemzési osztályának számításai szerint 94 ezer volt.

Nagy volt a különbség a két országrészben vásárolt ingatlanok négyzetméter árában. A panelek esetében 15%-kal drágábban, 127 ezer Ft/m2 áron vették Nyugat-Magyarországon a lakásokat, tégla esetében azonban kétszer ekkora, 30 %-os a különbség. A 200 ezer Ft fölötti nyugati átlagot elsősorban a Balaton parti tranzakciók torzítják, ahol a 400-500 ezer Ft/m2 közötti adás-vétel tette ki a vásárlások zömét. Budapesten a budai oldal és a belváros téglalakásai valamivel 300 ezer Ft/m2 alatt keltek el, pesten ezeket 230 ezres átlagon vették.
Júliusra már Pest Megyében is 10% alá, konkrétan 5%-ra esett az újépítésű ingatlanok aránya a megvásároltak között. Az ország többi részén még ennél is kevesebb az újak forgalma. Továbbra is a használt, de jó minőségű lakásokat veszik. A felújítandók sem túl népszerűek, legnagyobb arányban a fővárosban vették ezeket, de ennek aránya is csupán 7% volt.
A júniusban még legnépszerűbb XIII. kerület tovább tudott ugyan erősödni a Duna House irodákban érdeklődő leendő vevők között, de 2%-os ugrással most a XIV. kerület vezet. Vagyis a fővárosban keresők 18,2 %-a megjelölte ezt a régiót, mint lehetséges célpontot. E kettő mellett a XI. sem marad le sokkal 17,3 %-kal. Továbbra is belső és a budai kerületek a legnépszerűbbek, a főváros déli és dél-keleti régiója a sereghajtó 5% alatti népszerűséggel.

Továbbra is a családi házat értékesítő eladóknak kell a legrugalmasabbnak lenniük az árak tekintetében. Vidéken átlagban 8%-kal kellett mérsékelni ezek árait, hogy megjelenjenek a vevők, akik további 11%-ot tudtak alkudni. Pest Megyében ennél kicsivel jobb a helyzet ennél a típusnál, a fővárosban pedig a 6%-os árlevitel és a 9%-os alku szinte már kedvező adat. A tégla lakásoknál 4-6% az árlevitel átlaga és 6% körüli az alku, paneleknél pedig még alacsonyabb. Az összes típus átlagában 5% az országos árleviteli átlag, az alku pedig 8% vidéken és 6% Budapesten.

Az eddigi legmagasabb, 42% volt az elsőlakás vásárlók aránya júliusban a fővárosban. Fele ekkora volt a nagyobba költözők vagy a befektetők jelenléte, igaz ők drágábbakat kerestek. A nagyobba költözők átlaga különösen magas, hiszen 31 milliós átlagáron vásároltak 120 m2-es lakásokat. Vidéken a vevők negyede volt elsőlakás vásárló, 27%-kal megelőzték őket a befektetők.
Budapesten minden harmadik eladó azért vált meg júliusban ingatlanjától, mert nagyobba menne. 22-22% azok aránya, akik viszont épp kisebbe költözik, vagy örökölt ingatlanjától válna meg. Vidéken a legnagyobb csoport 40%-kal az örökölt ingatlanjuktól szabadulóké, akik átlagosan 8,5 milliós bevételt tudtak elkönyvelni a tranzakcióval.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik