Gazdaság

Így lenne olcsóbb a gyógyszer kevesebb támogatással

Az árrés csökkenése a patikákat hozhatja nehéz helyzetbe, a gyártók a különadó emelése miatt háborognak.

Kedden zárul az egyeztetés a gyógyszergyártókkal és patikusokkal arról a kormány-előterjesztésről, amely a Széll Kálmán Tervben előírt gyógyszerkiadás-csökkentés végrehajtásának konkrét elemeit tartalmazza – írta keddi számában a Világgazdaság és a Napi Gazdaság.

Utóbbi úgy tudja, hogy a kormány a jövő héten dönt a végleges változatról, de a hatósági ár bevezetését már elvetették. A lap azt írja: a jogalkotók fontosnak tartják, hogy a generikus szerek már kialakult piacán az új belépők valódi megtakarítást jelentsenek. Ennek érdekében előírnák, hogy a fix csoport kialakítása után a további belépők csak a referenciaár alatt öt százalékkal léphetnek be. A cél az, hogy az árak a legalacsonyabb szinthez közelítsenek, ez viszont a gyógyszertárakat hozhatja nehéz helyzetbe. Az árrésveszteség az átlagos kiskereskedelmi mérték figyelembevételével, éves szinten elérheti a 3 milliárd forintot – olvasható a Napi Gazdaságban.

A Világgazdaság azt írta, hogy csökken a koleszterinszint-csökkentők támogatása, szűkül a közgyógylista, a legolcsóbb szerek tb-támogatását preferálják, és ellenőrzik a daganatos terápiák hatásosságát a júliustól változó támogatási rendszerben. Márkanév helyett a hatóanyagot rendelhet az orvos az új kormány-előterjesztés szerint. A birtokába került dokumentum az idei 26,3 milliárd forintos megtakarítás összegét tekintve nem tartalmaz újdonságot, ám felháborodást keltett a gyógyszergyártókat eddig sújtó 12 százalékos különadó 20 százalékra emelése. A korábbi munkaanyagban még 18 százalék szerepelt.

A Magyar Hírlap keddi számában Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke azt mondta: azzal ugyan egyetért, hogy csökkenteni kell az államadósságot, és ha közpénzből fenntartott szolgáltatások esetén extraprofit képződik, azt meg kell szüntetni, de az amúgy is forráshiányos egészségügy további megszorításait elhibázott lépésnek tartja. Szerinte ugyanis a patikák egy része katasztrofális helyzetbe kerülhet, és sokakat sodorhat a működésképesség szélére a Széll Kálmán Terv, ha a támogatás megkurtítása miatti bevételkiesésük kompenzációja elmarad.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik