A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Klub Rádióban megismételte korábbi kijelentéseit, amelyekben kifogásolta, hogy a költségvetési törvényjavaslatról és más, a jegybankot érintő jogszabálytervezetekről a kormány nem kérte ki a jegybank véleményét.
A jegybankelnök szerint fontos az, hogy egy kormány gazdaságpolitikáját olyan független szervezetek, mint a jegybank vagy a költségvetési tanács véleményezzék. A befektetők szemszögéből az ilyen vélemények hitelesíthetik egy ország gazdaságpolitikáját, ha azok nem állnak szöges ellentétben a kormányzati gazdaságpolitikával. Igaz ez akkor is, ha a vélemények kritikai megjegyzéseket is tartalmaznak akár 10-20-30 százalékban – tette hozzá Simor András.
A jövő évi költségvetést illető jegybanki kritikai vélemények közül megemlítette, hogy a különadók, amennyiben azokat teljes mértékben áthárítanák a vállalkozások a vásárlókra, akkor 1 százalékkal növelnék az inflációt, a jegybanki szakértők szerint bár erre nem lesz lehetőségük, de 0,3 százalékpontos inflációnövelő hatásukkal azért számolni kell.
Megjegyezte azt is, hogy a tb-rendszerbe visszatérő magánnyugdíj-pénztári tagok megtakarításainak felhasználása a költségvetési kiadások csökkentésére indirekt módon 500 milliárd forinttal növeli az államadósságot. Az is érdekes még szerinte a pénzügyi stabilitás szempontjából, hogy az állam miként ellentételezi a maradó magánnyugdíj-pénztári tagoknak a tagdíjak 14 havi átirányítását.
Simor András végezetül arra felvetésre, hogy kitölte-e a hivatali idejét, kijelentette: “Hiszek abban, hogy ennek az országnak független jegybankra szüksége van, hiszek a jegybank missziójában, az árstabilitásban, nekem ezt végig kell csinálnom.”