Míg 2007-ben és 2008-ban összesen mintegy 3,050 milliárd forint bírságot kellett kiróni a “tévútra lépett” cégekre, addig 2009-ben és 2010 eddig eltelt időszakában együttvéve 13,7 milliárdot
Az adatok szerint csak 2010 első kilenc hónapjában 7,764 milliárd forint volt a kiszabott pénzbüntetés összege. A fekelista.hu közleményében hangsúlyozza: a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ügyeinek áttekintéséből kiderül, hogy a bizottságok évente átlagosan mintegy száz lezáró döntést hoznak, de ehhez például tavaly több mint 1300 ügyet kellett áttekinteniük.
Az esetek körülbelül felében a fogyasztó tisztességtelen befolyásolásáért szabják ki a bírságot, ritkábban az erőfölénnyel való visszaélésért és kartellezésért, ám ez utóbbi vonja maga után a legnagyobb összegű elmarasztalásokat. Tavaly például az 5,95 milliárd forint bírságból 5 milliárdra rúgott a hét kartellezőre kirótt bírság, s az idén is a csaknem 8 milliárdos összes büntetésből hétmilliárd a kartellezőkre esik.
A feketelista.hu szerint sokszor nehéz leleplezni a vállalatok közötti “titkos szövetségeket”, egy-egy ilyen vizsgálat évekig is eltarthat. Emlékeztetnek: a felderítés megkönnyítésére vezették be áprilistól az úgynevezett informátori díjat, amikor a leleplezést elősegítő magánszemély a bírság összegének 10 százalékát kaphatja jutalmul.
Eddig csak érdeklődtek a versenyhivatalnál, ám bejelentésre még senki sem szánta rá magát . A másik lehetőségre, az úgynevezett engedékenységre, amikor a kartellezők egyike dobja fel a társaságot, és együttműködik a hatósággal, viszont már van példa.