A döntés az európai uniós tagállamok pénzügyminisztereinek hétfő hajnalban befejeződött brüsszeli rendkívüli találkozóján született, amelynek célja egyebek között a görög pénzügyi válság tovaterjedésének megelőzése volt az euróövezet más országaira.
A példátlan nagyságú összegről szóló döntés az euró elleni spekulációs támadások elhárítását célozza. A csomag részben hitelről, részben hitelgaranciáról szól.
Az 500 milliárdban nincs benne az a hitelkeret, amelyre szükség esetén – vagyis ha fizetési gondjai támadnának az eurózóna valamelyik országának – a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) számítana az Európai Unió. Az IMF-pénz további 220 milliárd eurót jelenthet, vagyis összesen 720 milliárdos lenne a teljes mentőcsomag értéke.
Megelőzik a válság terjedését
Az 500 milliárd úgy tevődik össze, hogy 50 milliárdról 110 milliárdra – vagyis 60 milliárddal – növelik azt a hitelkeretet, amely eddig csupán az eurózónán kívüli uniós tagállamok megsegítésére szolgált az Európai Bizottság közreműködése révén, de ezentúl a közös pénzzel fizető országok is részesedhetnének belőle. A további 440 milliárdot az euróövezet országai bilaterális támogatás formájában bocsátanák rendelkezésre.
Mindezeken felül – közölte Olli Rehn pénzügyi EU-biztos – az Európai Központi Bank is hozzá kíván járulni az esetleg bajba kerülő eurózóna-országok pénzügyi mentőhálójának megerősítéséhez. A megállapodás Rehn szerint azt tanúsítja, hogy megvédik az eurót, “kerüljön az bármennyibe”.
A mentőmechanizmus a tagországok reményei szerint megakadályozhatja,
hogy a görög pénzügyi válság az euróövezet más országaira is
átterjedjen. A tanácskozás versenyt futott az idővel, hogy a
megállapodást még a főbb ázsiai piacok nyitása előtt elérjék, és azoknak
pozitív üzenetet küldjenek.
Spanyolország és Portugália tovább húzza a nadrágszíjat
További államháztartási konszolidációs intézkedésekre vállalt kötelezettséget Spanyolország és Portugália a pénzügyminiszterek rendkívüli találkozóján. A szóban forgó két országot fenyegeti leginkább az a veszély, hogy a görög pénzügyi válság átterjedjen rájuk.
Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a találkozót lezáró sajtótájékoztatón kijelentette: “Teljes volt az egyetértés abban, hogy fel kell gyorsítani a konszolidációt a tagországokban, különösen azokban az országokban, amelyeket az elmúlt hetekben spekulatív jellegű támadások értek” – fogalmazott a biztos.
Elena Salgado Mendez spanyol pénzügyminiszter megerősítette, hogy Madrid hamarosan pótlólagos lépéseket tesz a deficit mérséklésére. Spanyolország és Portugália vezetői a következő, május 18-i pénzügyminiszteri találkozón részletesen ismerteti új vállalásait – derül ki a találkozó zárónyilatkozatából.