Gazdaság

Ezüsthajú Kft.

Módszerei ugyan kirínak az általános gyakorlatból, a csaknem százötvenezer tagot számláló Tisztelet Társaságát mégis üzleti alapon, projektszemléletben szervezi Schmuck Andor.

Télapóként precíz szervező: a maskara mindig komplett és a méreteire igazított, a performansz pedig nem lehet hat-hét percnél hosszabb, hiszen ekkorra a legbátrabb gyerekek már a közelében sertepertélnek, hogy szakálltépéssel és egyéb körmönfont módokon teszteljék a mikulási hitelességet.


Ezüsthajú Kft. 1

Schmuck Andor mint télapó. Nem válogat az eszközökben.

A politikusi szárnyait a szocialista fiókszervezetnél, a Baloldali Ifjúsági Társulásnál (BIT) próbálgató Schmuck Andor szinte mániákusan szervez. Vezényelt ugyan már operettet is, legtöbb örömét mégis abban leli, ha elintézhet ügyeket. Az eszközökben nem válogat, a Figyelő interjúfelkérésekor is feltételélt szabott: lapunk kiadója karácsonyra adományozzon DVD-lejátszót a Nyugdíjasok Budapesti Szövetségének. Ez a sajátos projektmenedzsment lengi be az általa kormányzott, az idősek problémáival foglalkozó non-profit egyesület, a Tisztelet Társasága hétköznapjait is: soha nem a szervezetnek kér pénzt – ettől manapság sok adományozó irtózik -, hanem konkrét ügyekhez szerez támogatást, jellemzően több helyről, és mindig csak a szükséges összegeket. Amikor például levélben keresik meg mintegy 142 ezer tagjukat, a megcímzett borítékokat más és más céghez viszik el, amelyek úgy támogatják a projektet, hogy állják a postai díjakat. „Így nincs függési kényszerünk egyetlen támogatóval szemben sem, ami ezt a dolgot rossz irányba vinné” – állítja Schmuck, aki szerint a társaság csak a szépkorúak felé tartozik felelősséggel.

A Tisztelet Társasága javaslatai

1. Kegyeleti járandóság
● A házas- vagy élettársukat elvesztő szépkorúak egyhavi átlagnyugdíjnak megfelelő összeget kapnának a halálesettel összefüggő költségek ellentételezésére
● A javaslatot mind a négy parlamenti párt parlamenti képviselője támogatta

2. Közösségi kreditrendszer
● Az állami finanszírozású felsőoktatási képzést kapó fiatalok diplomához jutásának éppúgy feltétele lenne meghatározott mennyiségű közösségi munka (véradás, időskorúak segítése, parktisztítás), mint a nyelvvizsga megléte
● A javaslatot az MDF támogatta

3. Különleges bánásmód az idősekkel
● Ahogy a büntető törvénykönyvben minősített esetnek számítanak a kiskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények, úgy a 60 év fölöttiekkel szembenieknek is hasonló megítélés alá kellene esniük, miután az idős emberek sok esetben ugyanolyan kiszolgáltatottak, mint a gyerekek
● A javaslatot az MDF támogatta

4. Gyermekek utáni nyugdíjkompenzáció
● A nyugdíjrendszer átalakítása oly módon, hogy az alapösszeget utódonként 3 százalékkal megfejelve vegyék figyelembe a felnevelt gyerekek számát a járandóság megállapításakor
● A javaslatot az MDF támogatta

MAGÁNTÁMOGATÓK. Állami támogatásért nem folyamodnak, szponzoraik kizárólag a magánszférából valók. A szervezet főhadiszállásául szolgáló – az V. kerületi önkormányzattól kedvezményesen bérelt – belvárosi ingatlan rezsijét például Vas János, a Tisztelet Társasága és az MDF választási együttműködése alapján országgyűlési képviselővé lett politikus saját zsebből állja. Mivel Schmucknak állítása szerint mindenhol vannak ismerősei, támogatóból akad szép számmal. Nevüket úgymond azért nem verik nagydobra, mert a Tisztelet Társasága patrónusai nem olyanok, hogy adományaikért cserébe publicitást kérnének. Így a Figyelő például magától Leisztinger Tamástól szerzett tudomást arról, hogy a mostanában ingatlanban utazó milliárdos szintén a társaság alkalmi támogatói közé tartozik (Figyelő, 2007/49. szám). Leisztinger barátjának tartja Schmuckot, aki jó célok esetén – így például egy-egy koncert megrendezésénél – számíthat a nagyvállalkozó segítségére.

Schmuck persze akkor sem ijed meg, ha mégsem akadna, aki kifizesse a terembérletet. A két évvel ezelőtt indult, több tucat állomást érintő, ingyenes koncertsorozat előtt például hiába házaltak művelődési házakban, hogy neves fellépőket hoznak, azok ragaszkodtak a terembérletet leperkálásához. Erre küldtek egy levelet az önkormányzatoknak, miszerint pályázatot írnak ki a koncertsorozat helyszíneire, a feltételek közé tartozik, hogy a „leszállított” művészekért cserébe a helyhatóságnak ingyen kell biztosítani a termet. „Hihetetlen tolongás lett a vége” – idézi vissza a társaság ügyvivője, aki szerint nincs vége a világnak, ha kidobják az ajtón, legfeljebb visszamászik az ablakon.

Ezt a képességét Schmuck Andor korábban is sikerrel kamatoztatta. A megfigyelési botránnyal összefüggésben (Mindenki mindenkit figyel – Figyelő, 1999/26. szám), illetőleg a törvénysértő adatgyűjtésben érintett Xénia-láz Egyesület országos titkáraként vállalt szerepét követően például képes volt úgy visszatérni a közéletbe, hogy 1998 nyarán már az újpesti szocialisták vezetője és polgármester-jelöltje, szembehelyezkedve a pártközpont döntésével. Azután 2000 elején beharangozta, hogy leleplező könyvet jelentet meg a szocialista pártról, ez már előrevetítette a végső szakítást. Azt követően pedig már tényleg nem maradt visszaút, hogy egy MSZP-n belüli platform tagjaként azt javasolta: a párt 2002-es országos listáján ne indulhassanak volt MSZMP-tagok, akikből jó néhány akadt a szocialisták akkori vezetésében. Megpróbálkozott ugyan a visszatéréssel – egy Magyarország európaizálódását segítő szövetséget gründolva -, de ezek után inkább a bulvárlapokban tűnt fel a neve. Aranyifjúként is akadtak meglepő húzásai: fogyókúraversenyt folytatott például Molnár Róbert kisgazda országgyűlési képviselővel, s míg ellenfele disznótoros vacsorát és ehhez illő talpalávalót kért győzelme esetére, Schmuck egy Molnár-építtette homokozót egy játszótérre – majd 7 kilót vert rá vetélytársára.

Noha a szocialista párt aktív tagjaként is folytatott mások életét megkönnyítő tevékenységeket – tagja volt például az MSZP karitatív tagozatának -, ez az irányvonal 2004-ben, a Tisztelet Társaságának megalapításakor vált fő profiljává (a körülményekről lásd a vele készített interjút).

Miközben a média Juszt Lászlóval fenntartott kapcsolatát firtatja, Schmuck azt állítja: a barátjának tekintett tévés személyiség műsora, A tévé ügyvédje a társaság szövetségese az érdekvédelmi tevékenységben, hiszen publicitást ad a tagoktól beérkező történeteknek. Ráadásul azt is tudatosítja az idős nézőkben, mennyire fontos elolvasni az apró betűs részt, mondjuk egy hiperolcsó ajánlatot bemutató szerződéstervezetben, hogy három hónap elteltével ne következzen a feketeleves.

Miközben a politikai pártoknál házal a tagoktól begyűjtött javaslatok megvalósítása érdekében (a főbb pontokat lásd a 15. oldalon), a Tisztelet Társasága nagyobb horderejű ügyekben is igyekszik hallatni a hangját. A kettős állampolgárságról szóló népszavazást megelőzően például azt javasolták, hogy legyen sávos a jogosultság bevezetése: kapják meg kezdetben a 70 év fölöttiek, hiszen ők többnyire Magyarország területén születtek, majd évente 5 évvel lehetne leszállítani a korhatárt. Schmuck szerint a megoldásuk kiszámítható, politikailag elfogadható lett volna, ráadásul Románia nagyon hamar belépett az unióba.

POLITIKAI SZEREPVÁLLALÁS. A társaság politikai szerepvállalásáról szóló sajtóértesüléseket, a vádaskodásokat igaztalannak és nevetségesnek tartja. Pedig ezekből is akad szép számmal. Az MDF-ből 2006-ban kilépett Gémesi György például azt állította a tavalyi választások idején: bizonyítékai vannak arra, hogy a párt 80 ezer nyugdíjas szavazatáért és százmilliós nagyságrendű támogatásért helyezkedetett végig szembe a többi jobboldali erővel (emlékeztetőül: az MDF 272 ezer 831 területi listás szavazatot szerzett, s ez csupán 429-cel haladta meg az 5 százalékos bejutási küszöböt). Schmuck szerint a história a terjesztőjét minősíti, akinek – választások lévén – valahol, valakiknek meg kellett felelnie. Az, hogy a Tisztelet Társaságának ügyvivője 80 ezer fős ajánlattal kereste volna meg Gémesit, Schmuck szerint önmagában butaság, hiszen már akkor is lényegesen több tagja volt a szervezetnek. Másfelől az elképzelés egyenértékű a szépkorúak megalázásával, hiszen azt feltételezi, hogy „arra szavaznak, akitől a cukorkát kapták” – fogalmazott az ügyvivő.

Hasonló vehemenciával hessegeti el a társaság jelenlegi inaktivitásáról szóló – általa tévesnek ítélt – híreket is. A honlapjuk például jó ideje azért szünetel, mivel a havi 80 ezer forintos fenntartási költséggel szemben havi négy-öt látogatója akadt csupán. Schmuck szerint aktivitásuk nem lankadt, csak a médiafigyelem más. Az idén négy sajtótájékoztatót is tartottak, de azokra a kerületi sajtómunkásokon kívül a kutya sem volt kíváncsi. Szerinte ugyanis a média legfeljebb arra mozdul meg, ha 12 ezer ember megtölt egy Budapest Sportaréna méretű csarnokot, de még inkább csak olyankor, ha aktív politikusok is ellátogatnak oda.

Sosem volt saját cégem

A Tisztelet Társasága megalapításkor az volt a cél, hogyan lehet a szépkorúak életminőségén javítani – állítja Schmuck Andor.

Neve alapján akár szabadkőműves egylet is lehetne a Tisztelet Társasága. Definiálná a szervezetet?

Ezüsthajú Kft. 2


Ezüsthajú Kft. 3

Ezüsthajú Kft. 4

Ezüsthajú Kft. 5– Mi sem egyszerűbb: non-profit egyesület, amelyet száz fiatal, sikeres üzletember és értelmiségi hozott létre 2004-ben. Azért nem alapítvány, mert az jótékonykodik, a civil szervezet meg szervez. Benne van a nevében, hogy tenni akar valamit. Az élet egyébként sem úgy működik, hogy van egy alapítványom, s annak jó szándékú emberek adnak pénzt. Közösségeket kell teremteni, és ezeket kell működtetni, fejleszteni.

– A Tisztelet Társasága ezen közösségek érdekeit képviseli?

– Az induláskor sem érdekképviseleti szerv, sem szociális szervezet nem volt, mert mindkettőből akadt elég. A megalapításkor pusztán az volt a cél, hogyan lehet a szépkorúak életminőségén javítani. Nekünk pártolandó tagjaink vannak: nekik nem kell tagdíjat, vagy bármi egyebet fizetniük, és kötelezettségekkel sem jár a tagság. Viszont mindenkinek joga és lehetősége van az összes programunkon részt venni.

Nagy port azért nem vertek fel ezek az események, csak miután a 2005-ös és 2006-os koncerteken Dávid Ibolya MDF-elnök is feltűnt.

– Az elnökasszony tavaly megkapta társaságunk Tisztelet-díját, amelyet ugyanakkor érdemelt ki Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. Emlékeim szerint a második koncert nagyjából egybeesett az MDF és a Tisztelet Társasága választási megállapodásának megkötésével.

Ki akadt rá kire? Hogyan jött létre ez az egyezség?

– Kicsit messzebbről kell kezdenem. Amikor elkezdtük a Tisztelet Társaságát, hétről hétre hatalmas levélhalmok érkeztek, nagyon sokan fordultak hozzánk a problémáikkal. Hamar érzékeltük, hogy rengeteg olyan ügy van, amelyek túlmutatnak az egyéni vagy kiscsoportos gondokon, amelyek törvényi szabályozásért kiáltanak. Ekkor dőlt el, hogy be kell szállnunk az érdekvédelembe, amelyhez közel négyszáz fős, egyebek mellett jogászokat, orvosokat, pszichológusokat, dietetikusokat tömörítő szakértői gárdát toboroztunk. Ők társadalmi munkában 1000-1500 ügyet oldanak meg évente, de szerepük volt a szépkorúak igényeinek artikulációjában is, ami konkrét törvényjavaslatok formájában öltött testet. Miután a kegyeleti járandóságot mind a négy parlamenti párt írásban támogatta még 2004-ben, érdemben mégsem történt semmi, a csomaggal a tavalyi választások előtt bekopogtattunk mind a négy politikai erőhöz. Végül az MDF mutatkozott mindenre nyitottnak.

A Tisztelet Társasága által delegált MDF-es képviselő, Vas János december elején benyújtott ugyan egy önálló módosító indítványt a büntetőeljárásról szóló törvényhez, de mi a helyzet a kegyeleti járandóságról szóló jogszabállyal?

– A képviselő úr még az ünnepek előtt be fogja nyújtani a kegyeleti járandóságról szóló javaslatot, akárcsak a büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó tervezetet. Mindkettő kellően megalapozott ahhoz, hogy ne lehessen csak úgy lesöpörni az asztalról. Kíváncsi vagyok, mire jutunk.

Én pedig arra volnék kíváncsi, ha a Tisztelet Társaságában mindenki karitatívan vállal munkát, és ez alól az ügyvivő sem kivétel, akkor Schmuck Andor miből él?

– Főállásban dolgozom, mint minden normális ember. Egy kft. marketinggel kapcsolatos ügyeit intézem.

Ez a saját cége?

– Nem, sosem volt saját cégem. De szerencsére kötetlen munkaidőben dolgozom.
Ezüsthajú Kft. 6

Ezüsthajú Kft. 5

Ajánlott videó

Olvasói sztorik