Mivel a nők születésüktől fogva őrzik petefészkükben a petesejteket, azokban idővel genetikai károsodások halmozódhatnak fel, így a korosabb nők hajlamosabban a terméketlenségre, gyermekeik pedig nagyobb valószínűséggel születnek rendellenességekkel.
Ezzel szemben az orvosok mostanáig úgy vélték, hogy a klimax, vagyis az idős korral járó hormonális változás-sorozat férfiaknál a spermiumok minőségét nem érinti. Nemrég azonban a Lawrence Livermore National Laboratory genetikusai bebizonyították: az idősebb férfiak hímivarsejtjeiben is kialakulnak DNS-károsodások.
A kutatás jelentősége, hogy véget vet annak a mítosznak, miszerint a férfiklimax legfeljebb a libidót érinti, és maximum egyéb, a közvetlen nemzőképességgel nem összefüggő változásokat okoz.
A kutatók 22 és 80 év közötti férfiak hímivarsejtjeit vizsgálták, és úgy találták, hogy a legidősebb férfiak spermiumaiban kétszer annyi génhiba fordult elő, mint a fiatalabbaknál. És bár az anyák életkorával egyértelműen összefüggő Down-szindrómához ezeknek biztosan nincs közük, kiderült, hogy a spermiumokban leggyakrabban megfigyelhető mutáció a törpenövés kockázatát hordozza, azaz az utódokban a csontok rendellenes fejlődését okozza.