Kémprogram (spyware) elleni szoftvert vásárol vagy frissít az idén a cégek 65 százaléka – vetíti ki az év egészére az eddigi folyamatokat a Forrester Research független technológiai kutatóintézet. Így az informatikai védelmi vezetők által legnagyobb gondnak tartott veszélyek listáján a kémprogramok már megelőzték a levélszemetet és az adathalászatot (phishing) is. A kémszoftverek a billentyűleütések állandó figyelésével, azaz naplózásával, a képernyőkép elmentésével, valamint a levelezési és internetezési szokások megfigyelésével hatalmas mennyiségű bizalmas információt gyűjtenek és továbbítanak a „vonal túlsó végén ülő” kíváncsiskodóknak – rosszabb esetben fehérgalléros bűnözőknek. Megdöbbentő, hogy az IDC becslése szerint a számítógépek kétharmadán találhatók kémprogramok, s egy gép akár több száz (!) ilyet is hordozhat.
E programok különösen veszélyesnek bizonyulhatnak, hiszen a kényes információkat még a titkosítási eljárások előtt, azokat egyszerűen megkerülve szerzik be. „Egyre gyakoribb, hogy egy adott vállalatra testre szabott kémprogramot készítenek a hackerek azzal a céllal, hogy titkos információkat ellopjanak” – mondja Bártfai Attila, a HP IT biztonsági üzletágának vezetője. Erre volt példa a közelmúltban a Card Systems amerikai pénzügyi szolgáltató elleni támadás, amikor ilyen program segítségével szerezték meg több millió Visa és MasterCard bankkártya adatait.
|
A META Group kutatócég becslése szerint a fertőzött gépek megtisztítása az informatikai hibaelhárítás legalább 20 százalékát teszi ki. Mivel a kémprogramok gyakran egyéb szoftverek komponensei, felismerésük és eltávolításuk sem olyan egyértelmű, mint a vírusok esetében. „Mi egy ötelemű kockázatértékelő pontrendszer segítségével mondunk jellemzőket a programokról. Ha egy szoftver mind az öt jellemző szerint veszélyes, akkor azt jobb eltávolítani” – fejti ki a Symantec igazgatója. Ilyen tulajdonság lehet például, ha egy program eltitkolja a jelenlétét, befolyásolja a rendszer stabilitását, vagy szándékosan kikerüli az eltávolítást. Mivel a kémprogramok gyakran megkerülik a levelezőrendszert, ezek ellen a munkaállomásokon érdemes védekezni, a számítógépekre telepített antispyware szoftverekkel.