Átlagosan 13,7 százalékkal kerülnek többe a gyógyszerek, mint tavaly – ez derül ki a GKI Egészségügy-kutatóintézet pénteken nyilvánosságra hozott elemzéséből – írja a Népszabadság.
A drágulás a júliusi, úgynevezett “támogatás-fixesítés” hatása – mondta Skultéty László, az intézet vezetője.
A kormány július elsejétől az azonos hatóanyagú különféle gyógyszerekhez azonos összegű támogatást engedélyez, méghozzá az adott csoporthoz tartozó legolcsóbb termék után járó, tehát legkisebb összeg mértékéig. Ez azzal jár, hogy az eleve drágább gyógyszerek még többe kerülnek. A cél az, hogy az olcsóbbak felé tereljék a vásárlásokat. A hatezer támogatott orvosságból mintegy kétezer került az úgynevezett fix támogatású körbe, és a változás együttesen elvileg több mint 13 százalékkal növelte a térítési díjak szintjét. Konkrétan azonban ha valaki áttért valamely olcsóbb szerre, akkor persze a költségei sem nőttek.
Skultéty elmondta, hogy a korábbi, átlagos 63 százalékos támogatási szint 59,2 százalékra csökkent, azaz az egészségbiztosító a 100 forintos gyógyszer árához most csak 59,2 forint támogatást nyújt, a többit a beteg fizeti.
A Népszabadság értesülése szerint pénteken a megyei elnökök gyűlése fölhatalmazta a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökségét, hogy forduljon Alkotmánybírósághoz a minap elfogadott törvénymódosítás miatt, amely arra kötelezi a patikusokat, hogy a nem támogatott szereknél a gyártóktól kapott árengedményeket adják tovább a betegeknek.