A Reuters tizennégy elemzőt kérdezett meg a gazdaságpolitika jövőjéről, ha Fidesz, vagy ha az MSZP győz a 2006-os országgyűlési választásokon. Eszerint mintegy 10 százalékponttal a Fidesz gazdaságpolitikáját tartják jobbnak a megkérdezettek. A felmérésben tizenkét, ötös skálán osztályozott kérdést tettek fel az elemzőknek; az egyes osztályzat volt a legkedvezőtlenebb, illetve legvalószínűtlenebb.
Az euró bevezetésének gyorsaságára vonatkozó kérdésre a Fidesz 3,9, míg az MSZP 2,4 pontot kapott. Egy neve elhallgatását kérő elemző szerint a Fidesz, kormányzása idején – az utolsó évtől eltekintve – bebizonyította, hogy kézben tudja tartani a fiskális politikát. Az elemzés emlékeztet, hogy a Fidesz utolsó kitöltött kormányzati évében – 2001-ben – az államháztartás hiánya mindössze 4,4 százalék volt, míg 2002-ben, a szocialisták kormányra kerülését követően ez a szám a GDP 9,2 százalékára ugrott.
Euró, de mikor?
Ugyan a közvélemény-kutatásokban hátrébb sorolt MSZP is 2010-re tervezi bevezetni az uniós közös valutát, azonban a sorozatos túlköltekezések miatt az elemzők szerint ez legalábbis kétséges. Egy elemző szerint a szocialisták sokkal inkább taktikáznak, mint a nagyobbik ellenzéki párt, így őket különösen nem érdekli, ha kisebb csúszás van a közös valuta bevezetésében – írja a felmérés.
A megkérdezettek sokkal valószínűbbnek tartották, hogy Fidesz kiadáscsökkentő lépéseket tesz annak érdekében, hogy csökkentse a költségvetési hiányt. Bár a Fidesz minősítése 3,1, ez pedig alig valamivel több a semlegesnél, vagyis ez – a Reuters szerint – a bizonytalanságra utal.
Az adókat biztosan csökkentik
A megkérdezettek szerint mindkét párt hajlik rá, hogy a választások után csökkentse az adókat, azonban a Fidesz hajlandóságát az elemzők erősebbnek érzik. Ezzel szemben a szocialisták nagyobb valószínűséggel tömnék be a költségvetési hiányt adóemeléssel – legalábbis a megkérdezettek szerint.
Azonban egyik párt sem mutat nagy hajlandóságot, hogy a nagyrendszerekben hajtson végre alapvető reformokat.
Nem nagyon szeretik a vállalkozásokat
Mindkét párt hasonlóan kedvezőtlen hozzáállást mutat az üzleti szektor felé. A megkérdezett elemzők szerint a szocialisták nagyobb valószínűséggel folytatják a privatizációt. A felmérés szerint a Fideszt továbbra is terheli a gázárbefagyasztásról szóló döntésének öröksége, s az elemzők szerint ez továbbra is árnyékot vet a párt politikájára.
A pártok egyike sem csökkentené érdemben az állam befolyását a gazdaságra, valamint egyik párt sem nevezhető – az elemzők szerint – vállalkozásbarátnak.