Gazdaság

GPRS-Roaming – Mobil csomagok

Az internetes szolgáltatások területén erősítenek a magyar mobiltelefon-szolgáltatók.

Meggyőző demonstrációval indította útjára az úgynevezett GPRS (General Packet Radio Service – csomagkapcsolt mobil adatátviteli) hálózatára épülő internetes szolgáltatásait az elmúlt héten a Vodafone magyarországi vállalkozása, a V.R.A.M Rt. A cég havidíjas előfizetői számára átalánydíjas internet-hozzáférést kínál: első nyilvános bemutatóján a hagyományos vezetékes modemekkel versenyképes sebességgel érte el a leglátogatottabb hazai honlapokat. A 3125 forintos havi díjért korlátlan internetezési lehetőséget nyújtó szolgáltatás beindítása mellett a társaság másik “nagy dobása”, hogy a magyar cégek közül elsőként külföldön is elérhetővé tette előfizetői számára GPRS-szolgáltatásait.

GPRS-Roaming – Mobil csomagok 1Vitai Attila, a Vodafone vezérigazgatója jól időzített, hiszen cége új ajánlataival éppen az olcsó vezetékes internetezés megszűnésével párhuzamosan rukkolt elő. Azt egyelőre a Vodafone-nál is csak találgatják, hányan veszik majd igénybe a társaság új GPRS-es megoldásait. Az azonban valószínű, hogy a “belépési költségek” nem szabnak majd gátat az elérés népszerűségének, mivel a másodpercenként 20-40 kilobites sebességű internet használatához a felhasználók részéről csak mintegy tízezer forintos befektetésre – egy akciós GPRS mobilkészülék megvásárlására – van szükség. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a Vodafone október 15-ig a szolgáltatáshoz kapcsolódó átalánydíjakról is lemond.

A hazai mobilszolgáltatók piacán harmadik szereplőnek számító Vodafone legeredetibb lépése ezzel együtt az úgynevezett GPRS-roaming bevezetése volt. Az egyelőre az európai összevetésben is kuriózumnak számító szolgáltatás lényege, hogy GPRS előfizetője számára a magyar mobiltársaság társszolgáltatói segítségével külföldön is biztosítani tudja a világháló elérését. Igaz, általában nem éppen olcsón: a magyar Vodafone például napi 12,5 ezer forintos díjat számol fel a GPRS-roamingot használóknak.

Július 15-i indulása óta az új roaming lehetőséggel a Vodafone ügyfelei egyelőre Görögországban és Spanyolországban élhetnek, az ígéretek szerint azonban szeptember végére a Vodafone-hálózattal rendelkező európai országok közül már 13-ban érhetők majd el a magyar cég GPRS-szolgáltatásai. A nem éppen alacsony szolgáltatási díjak miatt e roamingot a Vodafone illetékesei szerint feltehetőleg nem a nyári vakációra induló turisták, sokkal inkább a külföldre gyakran utazó üzletemberek veszik majd igénybe. Számukra talán még a borsos költségek is elfogadhatóak azért cserébe, hogy számítógépükkel akár a londoni tőzsde épületéből is bejelentkezhetnek cégük belső hálózatába és elérhetik saját irodai alkalmazásaikat.

A szakértők szerint a GPRS-roaming a következő hónapokban biztosan nem kerül be a legnépszerűbb szolgáltatások közé. Ennek ellenére beindításával a Vodafone alighanem jó úton jár. Ezt jelzi, hogy a legújabb szolgáltatások és technológiai megoldások meghonosításában elsőségére kényesen ügyelő és GPRS-szolgáltatásaival tavaly elsőként piacra lépő Westel a Vodafone bejelentését követő napon megkontrázta versenytársa ajánlatait. Az immár 3 millió előfizetőt számláló társaság havidíjas ügyfelei számára július 22-től biztosítja a GPRS-roaming, valamint az MMS-roaming (mobiltelefonos fényképtovábbítás) lehetőségét, méghozzá augusztus elsejéig ingyen. A jövőben azonban a Westel természetesen díjat számít fel a szolgáltatásért. Hogy mennyit, azt nem lehet tudni, de a társaság a hónap elejétől új, ám még mindig kedvező GPRS tarifák bevezetését ígéri. A WAP használatát biztosító WestelWap díjcsomag havidíja nettó 250 forint lesz, ami 250 kilobyte adatmennyiség továbbítására ad lehetőséget, és minden további 10 kilobyte továbbításáért nettó 8 forintot számláznak ügyfeleiknek.

A Westel által kínált új roaming a német T-Mobile hálózata segítségével jelenleg csak Németországban működik. A T-Mobile nemzetközileg integrált hálózata ugyanakkor hamarosan Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban, Horvátországban, az Egyesült Államokban, Hollandiában és Olaszországban is elérhetővé teszi a Westel GPRS-szolgáltatásait.

Az efféle nemzetközi nyitás terén a honi szolgáltatók közül már csak a Pannon GSM várat magára. A társaság ugyan tavaly nyáron az ország egész területén beindította GPRS hálózatát, s az ezen történő WAP-használatért nem számol fel havidíjat ügyfeleinek, a további GPRS-szolgáltatásokat viszont csak az azokra előfizetők érhetik el. Külföldön egyelőre csak a Pannon áramkörkapcsolt adatátviteli szolgáltatásait, így például a másodpercenként 43,2 kilobites átviteli sebességű HSCSD-t (High Speed Circuit Switched Data) használhatják a társaság előfizetői.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik