Szinte hihetetlen, hogy Beck még soha nem váltott munkahelyet, és ennek ellenére most már a harmadik számítástechnikai multi magyarországi vezetője – mondják irigységgel vegyes elismeréssel a hazai IT iparág vezetői. Tulajdonképpen semmi nem változott, továbbra is azzal a csapattal konkurálnak, amely a nyolcvanas években a KFKI-ban összeverődött, amikor a KGST számára munkálkodtak a Digital számítógépének lemásolásán. A rendszerváltás után belőlük alakult a Digital Equipment magyarországi cége, amelynek hamarosan Beck György lett a vezetője. Három évvel ezelőtt, amikor a Digitalt felvásárolta a Compaq, Beck – az egész világon jóformán egyedül – a felvásárolt helytartójaként vált az egyesített leányvállalat vezetőjévé. A mutatványt most megismételte, őt nevezték ki ugyanis az új HP – a Hewlett-Packard és a Compaq egyesülése nyomán kialakult vállalat – itteni vezetőjének.
CSAPATÉPÍTÉS NEHÉZSÉGEKKEL. “A mostani fúzióban sokkal kiegyenlítettebbek az erőviszonyok, s az előkészítés során is ügyeltek arra, hogy körülbelül egyforma arányban jussanak szerephez az egyesülő két cég menedzserei” – mondja az érintett maga, aki ezt azzal támasztja alá, hogy az európai leányvállalatok közel felében “compaqos” lett az első számú vezető. Noha ez igaz, az mégiscsak szembetűnő, hogy nálunk az eddig kiosztott hat vezetői tisztségből csupán kettő jutott a HP korábbi menedzsereinek, a country manageri poszt mellett további háromba a “piros” csapatból, nem pedig a “kékből” választottak az európai főnökök. Beck persze most mindent megtesz annak érdekében, hogy egységes csapatot kovácsoljon a korábbi konkurensekből, s úgy fogalmaz: “öngyilkosság lenne, ha csak saját emberei közül válogatna” az új HP magyarországi leányvállalatának felépítésekor.
Karcsúsított termékvonalakSZERVEREK.
A HP továbbra is gyártja majd a Compaq Alpha processzorait, de valószínű, hogy ez a technológia marginalizálódik a jövőben. A Compaq Tru64 Unix operációs rendszerét is fokozatosan kivonják a forgalomból – illetve ezentúl csak Alpha hardveren futtatják. Az új HP mostantól a HP-UX operációs rendszert részesíti majd előnyben, amelyet viszont már az Intel 64 bites processzorcsaládján, az IA-64 platformon fejlesztenek tovább. A csúcskategóriás Unix-szerverek piacáról eredeti gyártóként 2005-ig kivonul a HP, mert – a fúziótól egyébként függetlenül – áttér az Intel-alapú rendszerek gyártására. Az év végéig eltűnnek majd a süllyesztőben a HP 32 bites Intel processzor alapú szerverei is.
PC. A két cég PC-portfóliója meglehetősen átfedi egymást, az új PC-k Compaq néven futnak majd. Búcsút intenek a HP Omnibook családnak, amelyet a Compaq Presario és Evo mobilszámítógépek helyettesítenek majd. Eltűnik a HP Vectra és az e-PC vonal is, de megmarad a családi multimédiás HP Pavilion (természetesen Compaq néven), amelyet a Compaq Presario asztali gépvonallal párhuzamosan fejlesztenek majd tovább.
PERIFÉRIÁK. A HP világelső a nyomtatók gyártásában, s a digitális kamerák is egyre jelentősebb vonalat képviselnek, miközben a Compaq e piacokon nincs jelen.
KÉZISZÁMÍTÓGÉP. A HP Jornada gépeinek piaci sikere elmaradt a Compaq iPaq készülékeké mögött. Néhány Jornada modellt fél éven belül kivonnak a forgalomból, másokat pedig átkeresztelnek; az új termékvonal pedig egy év múlva már HP iPaq néven fut majd.
Ezt azonban teljes mértékig nem hiszik el neki. A vízipóló megszállottjaként ismert Beck csapatjátékos, akinek – mint azt egyik volt kollégája mondja róla – nem elsősorban az a fontos, milyen színű sapka van valakinek a fején, hanem az, kinek passzolhat, kitől kap indítást. Az elmúlt hónapokban sokan tudni vélték, hogy nem utolsósorban azért küzdött keményen a posztért, mert így tudta saját embereinek jövőjét biztosítani. Azt viszont egyetlen leányvállalatnál, így a magyarnál sem tudni, hány ember elbocsátására lesz szükség. Az anyacég annyit jelentett be eddig hivatalosan, hogy a 150 ezres összlétszámot 15 ezerrel, vagyis 10 százalékkal csökkentik. A magyarországihoz hasonló nemzeti társaságoknál, ahol elsősorban értékesítés folyik, az arány vélhetően jóval magasabb lesz, hiszen költséget csakis ily módon lehet megtakarítani. “Hivatalosan nem léteznek még pontos létszámtervek” – mondja Beck György is, akinek minden kétséget kizáróan az elkövetkezendő hónapok egyik legnehezebb feladata lesz úgy eleget tenni az új HP szervezeti felépítése miatt elkerülhetetlen leépítési elvárásnak, hogy közben a munkatársaiért, a csapatáért a végsőkig küzdő menedzser imázsa se sérüljön. Ez új helyzet számára, hiszen évtizedes vezetői ténykedése alatt eddig nem kellett komoly leépítéssel járó vállalati struktúraváltást levezényelnie.
“A fúzió lényegesen hatékonyabban és jobban előkészítetten halad, mint amikor a Compaq a Digitalt kebelezte be” – beszél sokkal szívesebben a pozitívumokról Beck. Tény, hogy a fúzió hivatalos bejelentésével egy időben a HP nyilvánosságra hozta, mely termékeket fogja a két korábbi cég portfóliójából továbbvinni (lásd külön írásunkat). Az úgynevezett product road mapet az interneten az ügyfelek elolvashatják és meggyőződhetnek róla, hogy egy-egy konkrét termék továbbra is a kínálatban marad-e. Ez elsősorban a szervereknél fontos, ahol a nagy beruházási költség miatt évekre előre látni kell, mit érdemes vásárolni.
A konkurensek is feszült figyelemmel olvasták a HP jövőbeni terméklistáját, s szerintük például pont a unixos szervereknél hagyták bizonytalanságban az ügyfeleket, hiszen mind a Compaq Alphái, mind pedig a HP unixos megoldásai megmaradnak. “Alpha szerverekből bespájzoltak az ügyfelek, s az új terméklista megjelenítése után sem szűnt meg az orientációs válság” – mondja az egyik hazai konkurens, aki szerint az ügyfelek nem fognak belemenni abba, hogy más termék felé nyomják őket. Beck szerint azonban szó sincs migrációs kényszerről, hiszen a két termékvonal három évig pontosan azért marad fenn, hogy az ügyfeleknek ne kelljen váltaniuk.
KISORSZÁG MODELL. A termékpaletta persze olyan adottság, amelyet a magyar leányvállalatnak el kell fogadnia, ezért nyilván ez kevésbé okoz fejtörést Becknek és alakuló csapatának. Az sokkal inkább kulcskérdés, mennyire lesz vevő a HP arra az úgynevezett “kisország modellre”, amelyet a Compaqnál éppen a magyar piacon, illetve a közép- és kelet-európai régióban kialakult helyzet tett szükségessé. A piacok sajátosságai miatt nem működik a nemzetközileg általános modell , vagyis a négy tevékenységi terület (PC, vállalati megoldások, irodatechnika és szolgáltatás) egyensúlyban tartása. Így a szolgáltatások túlsúlya volt eddig jellemző, ami a jövőben is várható – ha az anyacég belemegy. “A fúziót az üzleti racionalitás miatt hajtották végre, s nem látom be, miért ne működhetne tovább a kisország modell” – véli Beck, aki szerint a számoknak kell stimmelni.
Ezeket azonban egyelőre még ő sem látja, hiszen nincsenek pontos üzleti tervek. Annyi bizonyos azonban, hogy a 2002. november elsején kezdődő üzleti évben már az új cégnek kell a két előd együttes forgalmát produkálnia. “A cél az, hogy egy meg egy több legyen kettőnél” – mondja Beck. Elismeri, elég magasra helyezték a lécet.
Ő azonban szokta hozni a tervet – ismerik el a versenytársak. Persze csak akkor, ha hagyják – s ebben többen kételkednek.