A világkereskedelem liberalizációja nem a fejlődő országok kizsákmányolását jelenti, hanem lehetőséget biztosít a gazdasági átalakulásra, amire kiváló példa Magyarország esete – hangoztatta Mike Moore, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vezérigazgatója a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) világkongresszusának budapesti ülésén.
A WTO seattle-i tanácskozásának kudarca sajnálatos, de míg például legutóbb Londonban 2-3 ezer ember tüntetett a kapitalizmus ellen, addig 30 ország – 1,5 milliárd lakossal – vár arra, hogy beléphessen a szervezetbe – mutatott rá Moore. Ezek között természetesen Kína integrálása a legnagyobb probléma, de az ország csatlakozása a gazdaság reformját, megnyílását és a jogi rendszer stabilitását eredményezné.
Moore véleménye szerint a seattle-i tanácskozás kezdettől fogva kudarcra volt ítélve, mert a részvevők álláspontja rendkívül távol állt egymástól. A sikertelenség viszont nem jelenti azt, hogy nincs szükség újabb fordulóra. A Seattle utáni hónapokban Moore szerint a WTO három fő kérdésre koncentrál. A szervezet egyrészt megkezdett egy, a szolgáltatások és a mezőgazdasági termékek kereskedelmével foglalkozó tárgyalássorozatot, segítséget nyújt a szegényebb országoknak az Uruguay-forduló keretében felvállalt kötelezettségek teljesítéséhez, továbbá olyan intézkedéscsomagot dolgoz ki, amely a legszegényebb országok számára tenné lehetővé a szabad kereskedelem előnyeinek kihasználását. –