Gazdaság

A FÜGGETLEN VÁLTOZÓ

A népi kollégiumok, az Eötvös Kollégium és az angol college-ok mintájára létrehozott Rajk László Szakkollégium három évtizedes története során - alapvető hagyományainak megőrzése mellett - komoly változáson ment át. A végzett diákok egyre inkább kulcspozíciókat foglalnak el meghatározó gazdasági területeken.

Olyan szakmai képzést adni a kollégistáknak, amelyet a közgazdasági egyetem tömegképzése nem tud biztosítani, s olyan rendszerkritikát gyakorolni, amely azt próbálgatja, hol vannak a falak – leginkább talán ez a két szándék jellemezte az éppen 30 évvel ezelőtt alakított, már (1974-ben felvett) nevével is provokáló Rajk László Szakkollégiumot. Az intézményt 25 másodéves diákkal alapította Chikán Attila, aki azóta is a kollégium igazgatója.

A környezet változása persze nem hagyta érintetlenül a Rajkot sem. A nyolcvanas években már a politikai falak “rugdosása” volt a jellemző, egyebek mellett a Fidesz megalakításánál is elévülhetetlen érdemeket szereztek az akkori szakkollégisták, a demokratikus intézményrendszer kialakulása után azonban felhagytak az intézményi szintű politizálással. Változott a szakmai tevékenység is, az egyetemi képzés fejlődésével egyre kevésbé fontos a hiányosságok pótlása, s fokozatosan a kreatív, a jövő tudásigényére építő feladatok kerülnek előtérbe. A Rajk szerepét jól mutatja, hogy egy új közgazdász-generáció van kialakulóban, amely nagyrészt volt kollégistákból verbuválódott, akik igen jó nevű külföldi egyetemeken – a Harvardon, a Princetonon, Oxfordban és más vezető egyetemeken – folytatták tanulmányaikat a Közgáz után, majd hazajöttek tudásukat itthon kamatoztatni. Ezzel párhuzamosan megerősödött az üzleti képzés is, s Chikán Attila úgy véli, ez – elsősorban az uniós csatlakozáshoz és az informatikai társadalom kialakulásához igazodva – még inkább így lesz a jövőben.

Chikán Attila szerint az eddig is állandó közösségi jellemző – a szabad, demokratikus belső közélet – minden bizonnyal megmarad. Új fejlemények azonban ezen a területen is megfigyelhetők: megnőtt például az utóbbi években az írásbeliség szerepe. Ma már, a személyes találkozások fórumait kiegészítve, gyakran belső e-maillel mondják el egymásnak gondolataikat a kollégisták. A társadalmi mobilitás növekedését új programmal, a hátrányos helyzetű középiskolások támogatásával segítik a jelenlegi és volt szakkollégisták.

A kollégium külföldi hírnevét nemcsak külhonban tanuló volt tagjai öregbítik, hanem az intézmény által alapított, ötéves múltra visszatekintő John von Neumann-díj is. Ezt olyan világhírű társadalomtudósoknak ítélik oda minden évben, akik jelentős hatással voltak a kollégiumra. Eddig Harsányi János, Hal Varian, Kornai János, Jean Tirole és Oliver Williamson kapta meg a díjat.

A Rajkban egyébként a 30 év alatt 503 diák végzett, akik közül mind többen foglalnak el kulcspozíciót különböző gazdasági területeken. A volt szakkollégisták továbbra is tartják a kapcsolatot, amire bizonyíték, hogy a minden hónap harmadik keddjén megtartott szakmai összejöveteleken sosincs hiány résztvevőkben.

Alábbi összeállításunkban öt egykori kollégista fejti ki véleményét szakterületének jövőjéről. –

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik