Több mint 10 éve alapította meg alig hat tagú szövetkezetét Somogyi Tibor mecsekaljai borosgazda. Mint mondja, akkor még nem lehetett magánszemélyként szőlőt venni, így kényszerből választotta ezt az utat, beléptetve a szövetkezetbe családtagjait.
A Pécstől Mohácsig terjedő térség még a kilencvenes évek elején is Csipkerózsika-álmát aludta, alig-alig volt ezen a területen új ültetvénytelepítés. Somogyinak Villányban és Pécsett van szőlője, és elsősorban arra büszke, hogy ez utóbbi helyen az övé a legnagyobb – mintegy 1,1 hektáros – az egyébként ma már igen ritka cirfandli ültetvény. A cirfandli fajta Észak-Olaszországból került osztrák közvetítéssel Pécs környékére, és a századelőn még igen elterjedt volt Baranyában.
Somogyi fő profilja egyébként mindig is a szőlőoltvány-termelés volt, kezdetben elsősorban a Szovjetunió volt a felvevőpiac. A fizetési problémák miatt azonban a nyolcvanas évek vége felé leálltak az oda irányuló szállítások. Akkoriban a magyar piac is mélyponton volt, aminek az volt a fő oka, hogy 1988-tól egészen 1994-ig nem támogatta az állam a szőlőtelepítést: így nem csoda, hogy szinte alig-alig volt pótlás.
Szerencsére jelenleg nem ez a helyzet, az utóbbi öt évben újra lehet állami támogatást igénybe venni a szőlőtelepítéshez. Ez korábban normatív volt, ma már azonban költségarányos, és mintegy 40-60 százalékos támogatást lehet kapni. (Az új területek kialakítása azonban cseppet sem olcsó, egy hektár telepítése ugyanis ma átlagosan mintegy 4 millió forintba kerül).
Persze ez sem hegyen-völgyön lakodalom. A kiírt pályázatra alig három-négy hét alatt kell beadni az igényeket, ami azt jelenti: a tavaszi pályázatok esetében már előző évben ősszel el kell kezdeni a szükséges papírok beszerzését.
A pénzt ráadásul minden év december 31-ig fel kell használni, ami erősen szűkíti a pályázatot elnyerők mozgásterét. “Ezzel is olyan dolgokat kényszerítenek a gazdákra, aminek a biológiához semmi köze.
A telepítésekkel pedig nagyon kellene sietni – mondja Somogyi -, hiszen a majdani európai uniós tagság alapvetően átalakítja a magyar borászat helyzetét is. Az unióban ugyanis gyakorlatilag nincs telepítési támogatás, és ha addig nem sikerül a történelmi magyar borvidékeken felfejleszteni az ültetvényeket, akkor lehet, hogy erről egyszer s mindenkorra le kell mondanunk. –