Gazdaság

Tömeges befutó

Az EU-tagországok döntő többsége (Görögország, illetve sokkal kisebb mértékben Franciaország kivételével) a GDP megengedett 3 százalékánál kisebb költségvetési deficitet ér el 1997-ben – állítja az unió monetáris ügyekért felelős főbiztosa, Yves-Thibault de Silguy által legutóbb nyilvánosságra hozott előrejelzés. Jövőre pedig – Olaszországot leszámítva – minden tagállam megfelel majd az euró-feltételnek.

Ennek alapján a pénzügyi unióba 14 ország kvalifikálhatná magát (köztük Franciaország is, ahol talán csak a pénzügyminisztériumot szerették volna takarékosságra ösztönözni a csekély mértékű idei túllépés felhánytorgatásával). Sőt, ha Olaszországnak sikerül az 1998-as deficitjét csökkentenie, akkor szintén a bekerülők közt lehet. Tekintettel arra, hogy Dánia, Svédország és Anglia kívül akar maradni, mindez 11 biztos indulót jelent.

Két megválaszolatlan kérdés azért akad. Az első, hogy hitelesek-e az adatok. Ezzel kapcsolatban tavasszal – amikor a bizottság 10 országgal számolt – jogos kételyek merültek fel. Nem sokkal később Franciaország és Németország beismerte, hogy költségvetési deficitjük meg fogja haladni a GDP 3 százalékát, aminek következtében az euró esetleges elhalasztása is szóba került. Ezúttal viszont – a váratlanul erős növekedésnek köszönhetően – sokkal hihetőbbek a bizottság adatai. Mégsem szabad már most előre inni a medve bőrére. Franciaország mellett ugyanis több tagország is veszélyesen közel van a 3 százalékos maximumhoz, a németek pedig – noha a szerződés szövege megenged némi engedékenységet – biztosan ragaszkodni fognak a szigorú elbíráláshoz. A legtöbb országban az államadósság is meghaladja a 60 százalékos maastrichti maximumot, ezt a feltételt azonban várhatóan rugalmasan kezelik.

A második kérdés Olaszország, amely lehet, hogy átmegy az idei vizsgán, ám igen szigorú költségvetésre van szüksége, ha 1998-ban és 1999-ben is tartani akarja eredményeit. A kudarc mellesleg megkönnyebbülést jelentene a németeknek, akik mindig is kételkedtek Olaszország alkalmasságában. Ám ha a római kormánynak sikerül az eredeti 1998-as költségvetési tervezethez hasonlót megvalósítania, nehéz lesz bárkinek is kívül rekesztenie őket az euró-klubból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik