Megszűnt a tumultus az elmúlt hetekben a Fővárosi Kerületek Földhivatala előtt. A napi négy-ötszáz ügyfél fogadására felszerszámozott hivatal azonban csak nagy áldozatok árán képes állni a sarat. Különösen hétfőnként nehéz a hivatalnokok helyzete: ekkor előfordul, hogy az ezredik sorszám már délelőtt elfogy. Pedig a hivatal – az egyre keményebb támadások nyomására – változtatott eddigi, meglehetősen kényelmes tempóján. A felügyeletét ellátó Földművelésügyi Minisztérium (FM) intézkedése nyomán a korábbi kettőről heti háromra növelték az ügyfélfogadási napokat. Hétfőn, kedden és szerdán immár nyújtott műszakban, reggel héttől este hatig dolgozik az apparátus, de valójában nem zárnak be addig, amíg az aznapi ügyfeleken túl nem jutnak. (Az ügyvédeket csütörtökön fogadják.) A háromnapos várakozást így egy napon belüli kiszolgálásra sikerült csökkenteni. Ez hasznos a vállalkozók szempontjából is, hiszen a többnapos várakozás lassítja az ingatlanértékesítést, hátráltatja a cégalapítást és rontja a hitelhez jutás lehetőségeit. A gyorsítás dacára, elvben még mindig kényelmesebbnek tűnhet a kerületi polgármesteri hivataltól kérni a tulajdoni lapok másolatát, mert – amint a Budafoki úti földhivatal falán is olvasható – az önkormányzatok háromnapos határidőre vállalják azok kiadását. Információink szerint azonban hetekbe is beletelhet, amíg a kért másolat megérkezik. Ezt egyébként Pálfalvi László hivatalvezető cáfolja: szerinte öt nap elég az önkormányzaton keresztüli teljesítéshez.
Az állampolgári jogok biztosa korábban kifogásolta, hogy aki nem akar naphosszat sorban állni, az csak a közvetítőkön, neppereken keresztül tud – több ezer forintos felárért – tulajdonilap-másolathoz jutni. S emiatt sérülnek a jogbiztonsághoz és a tulajdonnal való szabad rendelkezéshez fűződő alkotmányos jogok. Ezért az ombudsman nem csak a hosszabb nyitva tartást, hanem – megakadályozandó az üzérkedést – azt is javasolta, hogy mindenki csak egy sorszámot kaphasson.
Az ingatlan-nyilvántartási problémák enyhítése ötvenmillió forintjába került a minisztériumnak. A gyorssegélyen a központi hivatal újabb számítógépeket, nyomtatókat és más technikai eszközöket vásárolt. Ezzel azonban nem oldódott meg minden probléma: bővíteni kellene a létszámot is. A tervek szerint a kárpótlással foglalkozó 940 fős apparátusból 280 munkatársat átirányítanak majd a földhivatalokhoz.
Újabb jó hír a sorban állóknak, hogy hamarosan – vidéken az idén, Budapesten várhatóan jövőre – lezárul az ingatlan-nyilvántartás 1993-ban indított korszerűsítési programja. Erre a célra vidéken 1994-ben csaknem 3 millió ecu-t és közel 300 millió forintot, 1995-97-ben pedig 4,5 millió ecu-t és több mint 450 millió forintot költöttek, illetve költenek. A fővárosban 500 ezer ecu és 154 millió forint jutott minderre. Az ingatlan-nyilvántartás számítógépes fejlesztése egyébként – a Takaros-programnak nevezett földmérési alaptérképek számítógépes rögzítésével, digitalizálásával együtt – része a Nemzeti Kataszteri Programnak. Erre a kormány ugyan jóváhagyta a 60 millió márkás német hitel felvételét, ám a megvalósítás azóta is várat magára.
A Takaros-programmal a kárpótlással és a részaránytulajdonok kiadásával kapcsolatos változások utáni térképeket viszik digitálisan számítógépre. Ezért az év második felétől több száz szervert, nyomtatót, rajzgépet, digitalizálót vásárolnak a földhivataloknak. A beruházás azonban ezzel nem zárul le, mert három év alatt a gépek amortizálódnak, s ezért újakat kell majd venni helyettük.
A műszaki fejlesztésre égető szükség van. Míg 1990 előtt évi 1,1 millió beadvány érkezett a földhivatalokhoz, addig jelenleg 2,7 millió. A földprivatizáció előttinél 2 millióval több, mintegy 8,5 millió ingatlan adatait kell kezelni. A földkárpótlás 5,4 millió hektárt és 2,5 millió tulajdonost érint. Ezen túlmenően a részaránytulajdonok kiadása legalább 1,8 millió új ügyet jelent (ebből eddig mintegy 900 ezer bejegyzést végeztek el). Az eljárás elhúzódhat, hiszen a vonatkozó jogszabály értelmében a földkiadó bizottságok megszűntek, és a munkát a megyei földművelésügyi hivataloknak kell átvenniük és befejezniük. S ezután következnek majd csak a – várhatóan nagyszámú – vitás és peres ügyek…
Nehezíti és lassítja a munkát az is, hogy a bejegyzési kérelmek két ötöde hibás. (A pálmát az a társasházi kérelem vitte el, amelyben 94 kiigazítani valót találtak.) A bűnözési hullám, a gyakori tulajdonilap-hamisítás miatt még körültekintőbb és gyorsabb munkára van szükség. A fővárosban mindenesetre bemásolták a számítógépek memóriájába a tulajdoni lapokat, így a jövőre befejeződő részletes feldolgozás és digitalizálás előtt is nyomon követhető, hogy ki, milyen célra kér ilyen dokumentumot. Niklasz László, az FM főosztályvezető-helyettese szerint a félmillió ügyletre tehető elmaradást túlórában sem tudják 1999 előtt behozni a földhivatalok. Többletmunkát jelent majd az is, hogy a parlament várható döntése értelmében a haszonbérletet is rá kell vezetni a tulajdoni lapokra.
Niklasz László az ingatlan-nyilvántartás korszerűsítéséről elmondta: az idén minden megyei földhivatalban számítógépre viszik az ügyirathátralékot – több megyében már el is készültek ezzel. A fővárosban azonban – a nagyobb adatállomány miatt – várhatóan csak a jövő év végére fejezik be ezt a munkát. Ha mindez megtörténik, akkor az eddiginél gyorsabb és naprakész lesz a tulajdoni változások bejegyzése.
A földhivatalok számítógépesítésére Phare-forrásból eddig 2 milliárd forintot fordítottak. Ezenkívül a svájci államszövetség két részletű, összesen 2,1 millió frankos támogatásával tavaly megkezdődött a fővárosi térképkezelés korszerűsítése is. Ennek keretében jövőre széles körben megindulhat a térképek digitalizálása. Erre azért van szükség, mert a hagyományos grafikus térképek – nagyrészt a kárpótlás, és a tulajdonosok változása miatt – elavultak.
Az állampolgárt mindebből persze csupán az érdekli, hogy milyen hamar jegyzik be vagy törlik tulajdon-, illetve jelzálogjogát, s meddig kell sorban állnia. Jóllehet, egyik napról a másikra nem lehet csodákat tenni, a helyzet mára valamelyest konszolidálódott az ügyfélszolgálatot működtető Budafoki úti hivatalnál. Az illetékesek azt ígérik, jövőre helyreáll a rend a Fővárosi Kerületek Földhivatalában is. Az mindenesetre tény, hogy az elmúlt hetekben történt intézkedések hatását a gyakorlatban is tapasztalni. Napjainkban valóban csak egyetlen sorszámot válthat egy kliens, s ezzel kifogták a szelet a közvetítők vitorlájából. A nepperek derékhada mára eltűnt, ám amíg az ügyfeleknek sorba kell állniuk, addig a kitartó közvetítők sem fognak éhen halni…