Több mint 19 százalékkal nagyobb tőkét érintettek 1997 első félévében a fúziók és felvásárlások, mint az elmúlt esztendő hasonló időszakában. A tranzakciók értéke elérte a 654 milliárd dollárt, egy-egy ügylet összege átlag 133 millió dollárra rúgott. Az Egyesült Államok a maga 363 milliárd dollárjával messze megelőz minden országot. Az előző év első feléhez képesti előrelépést vizsgálva (Bermuda kiugró teljesítményét nem számítva) Európában Svájc, míg a tengerentúlon Kanada az éllovas (lásd grafikonunkat). Látványos – 278 százalékos – volt a fejlődés Németországban is, ahol a fúziós üzletek értéke 11,9 milliárd dollár tett ki.
Európában összességében 157,4 milliárd dollárnyi tőkét csoportosítottak át – ennek jó része az élelmiszeriparban bonyolódott. A legnagyobb akció a még véglegesen nem lezárt Guinness-GrandMet fúzió, amelynek értéke 29,3 milliárd dollár.
Az akciókat irányító befektetési tanácsadók közül a Goldman Sachs 15 ügyletben működött közre, ezek értéke 20,9 milliárd dollár volt. A rivális J. P. Morgan 28 ügyletben volt ugyan érdekelt, ám ezek összértéke “csak” 20,6 milliárd dollár tett ki.
Utóbbi cég szakértői elemzést tettek közzé az elmúlt tíz év húsz legnagyobb fúziójának eredményéről. Mint megállapították, a részvényesek számára vonzónak tűnő tranzakciók közül jó néhány nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A felvásárlások egynegyedének mérlege három éven belül negatív szaldót mutatott. A legrosszabb példával a Hanson szolgált: a cégnek az Eastern felvásárlásába fektetett tőkéje 67 százalékos veszteséget “fialt”. A másik póluson a Sandoz-Gerber házasság 117 százalékkal gyarapította az érintettek kasszáját. Az átlagot tekintve a megafúziók hozták az ígért eredményt: megtérülésük 30 százalékos volt.