Az allergia napjainkra határozottan népbetegséggé vált, csak Magyarországon több millió embert érint, a parlagfű egymagában csaknem kétmillió magyar életét keseríti meg. Persze nem csak virágokról van szó: elképesztően hosszú azon anyagok sora, amelyek több-kevesebb embernél, vagy éppen tömegeknél képesek allergiás reakciót kiváltani.
Az allergia legfőbb okozói
Parlagfű
Az idei évben a parlagfű tömeges pollenszórása augusztus első napjaiban vette kezdetét, ekkor már országszerte tüneteket okozhatott a parlagfű virágpora.
Disznóparéjfélék
Egyik leggyakoribb képviselőjük a szőrös disznóparéj. Pollenszórása júliustól októberig tart. Egynyári növény, hazánkban az egyik legelterjedtebb és leginkább terjedő gyomfaj, főként kapáskultúrákban jellemző.
Libatopfélék
A libatopok és labodák közeli rokonai a disznóparéjféléknek. Pollenszemeik szintén nyár elején jelennek meg. Ezek is főként gyomok, amelyek kapásokban, városi útszegélyeken, romtalajokon nőnek. Az allergiások a kertjük, portájuk tájékáról kézi gyomlálással távolítsák el ezeket a növényeket!
Aranyvessző
Díszítőértéke miatt gyakran vázába kerül, és ekkor allergiát okozhat. A nagyobb állományok közelében is tüneteket tapasztalhatnak az allergiások.
Hatékony tippek allergia ellen
Mindig legyen kéznél gyógyszer!
Az allergiás tünetek erősségének mérséklése érdekében javasolt, hogy a parlagfű virágporára érzékenyek mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést. Mindenképpen győződjön meg arról, hogy van elegendő otthon a felírt és/vagy bevált szerekből, hogy ne akkor kelljen rohangálni, amikor a torokkaparástól már nem is tud rendesen aludni.
Tartsa zárva az ablakokat!
Nem meglepő, de a pollenek ellen viszonylag hatékonyan védekezhetünk azzal, hogy egész egyszerűen nem engedjük be őket az életterünkbe. Persze teljesen nem tudjuk kiszűrni őket, de hasznos ebben az időszakban minimálisra korlátozni a szellőztetést.
Mi se vigyünk a lakásba polleneket!
A bejáratnál érdemes levetnünk az utcai ruhánkat, gyakrabban zuhanyozni és hajat mosni, mert mi is nagyon könnyen bevihetjük a pollent a lakásba, ami aztán megkeserítheti az egész további napunkat.
A hegyvidéki levegő
A hegyvidéki levegő több szempontból is ideális lehet a parlagfűérzékeny betegek számára. Itt a levegőszennyezettség kisebb mértékű, az erdőkben háborítatlan területen a parlagfű nem őshonos növény.
Tengerpart
Az allergiával és légúti panaszokkal küzdők tünetei sok esetben jelentősen javulnak egy tengerparti nyaralást követően. Sokan esküsznek is rá, hogy a sós víz és a párás levegő hatására jobban érezték magukat.
Immunterápia
Ha tényleg nagyon zavaróak a tünetei, jó megoldás lehet az immunterápia. A kezelés az immunrendszer túlzott reakcióját szünteti meg azzal, hogy megtanítja, a túlműködést kiváltó anyag valójában ártalmatlan. A terápia egyébként nemcsak pollenek, hanem bármilyen allergén esetén hatékony lehet, és vannak olyan kombinált szerek, amelyek egyszerre több anyaggal szemben is visszaállítják a szervezet semlegességét. A siker 90 százalék feletti, a szakirodalom alapján pedig a módszer elvileg 10–15 évnyi teljes tünetmentességet biztosít, ám a gyakorlat azt mutatja, ez inkább csak az alsó határ.
Általános tanácsként megfogalmazható, hogy allergiás betegként mindig figyeljük a pollenjelentéseket, amikor pedig magasabb a számunkra veszélyt jelentő allergén koncentrációja, igyekezzünk minél kevesebb időt a szabadban tölteni.
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.