Az orgazmusra koncentrálás helyett inkább a szexuális örömben rejlő lehetőségekre kellene figyelnünk – tartja Nan J. Wise, aki a Why Good Sex Matters (magyarul Miért fontos a jó szex?) című könyv írója. Wise neurológusként, szexuálterapeutaként, pszichoterapeutaként segít nőket és férfiakat abban, hogy a szexuális életet a lehető legteljesebben élhesség meg. A Psychology Todayen megjelent cikkében pedig arról ír részletesen, hogyan lehet azt elérni, hogy elengedjük végre a görcsös akarást az orgazmusokért.
Az agyunk a kulcs
A célirányosság a szexben azért káros, mert mind a nőknél, mind a férfiaknál előidézi azt a fajta teljesítménykényszert, ami igen hamar szorongássá képes alakulni. Sokaknál az a fő probléma a szexuális életben, hogy egészen máshogyan képzelik el a fejükben a partnerükkel a szexet, mint ahogy a valóságban meg tudnák azt élni. Emiatt hamar csalódnak saját magukban, a saját képességeikben. A nők esetében tipikusan ilyen az orgazmus megélése csak hüvelyi úton, a férfiaknál pedig a merevedési képesség fenntartása jó erősen, jó sokáig, hogy a nőnek számtalan orgazmust okozzanak ezzel.
Mindegyik olyan elvárás a saját testi képességeinkkel szemben, amit ha görcsösen akarunk, elfelejtjük megélni mindazt, ami velünk történik az ágyban. Ahelyett, hogy hajszoljuk a célt, inkább merüljünk el abban, mi történik éppen, mi zajlik a jelenben: mennyire finomak az érintések, simogatások, milyen erősségű izgatás esik jól például. Ezt pedig úgy érhetjük el, ha kitágítjuk az örömszerzés lehetőségeit, és a szokásos útvonal, a megszokott cselekvéssorozat helyett mást is kipróbálunk.
Ilyen az is, ha az erogén zónákkal külön-külön is foglalkozunk és együtt is. A tudomány mára eljutott odáig, hogy bizonyíték van arra, hogy a csiklónak, a hüvelynek a mellbimbóknak, a pénisznek, a prosztatának, a heréknek külön útjuk van az agyunk érzetközpontjához. Ez azt jelenti, hogy más-más területek aktivizálódnak szexuális stimuláció közben, az érzetközpont nagyobb területen aktiválódik. Ezt azért jó tudni, mert ha keverjük a felsorolt területek izgatását, akkor az agyunkban zajló folyamatok is fokozódnak és az örömérzet teljesebb lehet.
A csiklón túl is van öröm
Az érzékeink a szexuális örömünk építőkövei. Ha arra figyelünk, hogy mi esik jól, milyen jó érzést élünk meg éppen, akkor az elvezethet a tetőpontig. A hozzáállásunkon kell ehhez változtatni: a célirányosság helyett inkább feltáró, kíváncsi legyen az érdeklődésünk. A testünk képes arra is, hogy ha nincs semmilyen szexuális élményben részünk, csak gondolunk rá, akkor az agyban aktiválódnak azok a bizonyos területek, amik akkor is így tennének, ha valódi ingerlést kapna a nemi szervünk. A finom örömöket tehát képesek vagyunk megélni akár csak a fantáziánk segítségével, sőt, egészen közel kerülhetünk ahhoz az orgazmushoz. Ha megy fejben, menni fog az ágyban is, de ehhez elengedhetetlen, hogy az orgazmusra való törekvést magunk mögött hagyjuk.
A nők hajlamosak arra, hogy kifejezetten a csikló külső területére koncentrálnak – így is önkielégítenek és mivel ezt szokták meg, nehéz partnerrel gyönyört megélni. A csiklónak van belső területe is, érdemes ezt is felfedezni, a külső területek masszírozgatásával, simogatásával, ahogy a G-pont keresgélését is bevezethetjük a szexbe. A női testben van még egy pont, ami ugyan nem mindenkinek, de sokaknak izgalmas terület: a méhnyaki rész. A férfiak teste is rejteget izgalmakat, írja Nan J. Wise. A herezacskó, a prosztata, a mellbimbók, a pénisz tengelye is mind olyan területek, amiket ha kombinálva izgatunk, az agy fokozottabban reagál rá. Ezek is inkább felfedező kutakodások legyenek, mintsem erőteljes törekvés a csúcsponthoz.
Ahhoz, hogy a partnerrel élvezetesebb legyen a szex, mindenki tud tenni, mégpedig öngyakorlással, ami akkor jó, ha megalapozzuk a testünkben azokat az izmokat, amik kellenek a szexhez is. Ezek azok a bizonyos medencefenék izmok, amiket rendszeres tornáztatással (Kegel-tornával) erősíthetünk. Az is jó, ha már maszturbálás közben is mozgatjuk a medencénket, és akár a Kegel-torna bizonyos mozdulataival is vegyíthetjük az önkielégítést. Ez lehet, hogy hülyén hangzik, azonban rendkívül hatásos módja annak, hogy felkészítsük a testünket a szexuális örömökre.
Párkapcsolati és szexológiai tanácsadással foglalkozó szerzőnk korábbi cikkeit ide kattintva olvashatod el.