Az InfoRádiónak egy szülész-nőgyógyász azt mondta: ez az egy adat is elég arra, hogy bizonyítsa egy állami felvilágosító kampány hiányát. Szőnyi György szerint a fiatalok nagy része 16 évesen kapcsolatba kerül a szexualitással, de 90 százalékuk az első alkalmakkor még egyáltalán nem védekezik, ami sajnos, következményekkel szokott járni.
Ez a korosztály tehát veszélyben van, mivel a szexualitás kibontakozása és a szabadosabb társadalmi keretek miatt veszélyben van.
A szakember szerint a felnőttek nem tudnak lépést tartani a fiatalokkal, akiknek jóval korábban kezdődik el a felnőtté válás folyamata, fáziskésésben vannak a szülők. Már nem elég 12-13 évesen elkezdeni a szexuális felvilágosítást, 6-8 évesen be kell csempészni a gyerekek ismeretanyagai közé azokat az információkat, amelyek ebből a szempontból hasznosak – hangsúlyozta a szakember.
A fiatalok többnyire a világhálón tájékozódnak, ahol viszont nagyon sok a szűretlen információ. Az iskolának és a családnak nagy a szerepe, de kellenének a felvilágosító programok, amikből most meglehetősen nagy a hiány mutatkozik. Állami forrásokra is szükség lenne, hogy a megfelelő információkat hatékonyan el lehessen juttatni a fiatalokhoz – mondta a szülész-nőgyógyász, aki a fogamzásgátlás világnapján egy alternatív szülői értekezleten vett részt egy budapesti gimnáziumban.
(Kiemelt kép: Thinkstock)