Kékfrankosok rózsaszínben
Az a sok rozé például, amit látsz, a legtöbb esetben kékfrankos. Hogy miért ebből készítenek rozét a borászok? Több oka is van:
- szép, lilába hajló színe van
- gyümölcsös bor lesz belőle
- a legtöbb helyen gond nélkül termeszthető, ennélfogva elérhető, megfizethető
- a többi kék szőlőfajtához képest könnyű rozéként elkészíteni
- vörösborként nem annyira keresett, így viszont eladható
Kékfrankosok rossz házasságban
Aztán, ha olyanokat látsz, hogy földrajzi jelzés nélküli magyar vörösbor, OFJ minősítésű (a tájbornak megfelelő kategória, pl. Dunántúli, Észak-Magyarországi megjelöléssel), ilyen-olyan olcsó vörös házasítás és társai, jobb esetben annak is a nagy része kékfrankos. (Rosszabb esetben valami olasz vagy spanyol labortermék.) Az ilyen olcsó kékfrankosoknak sok esetben – meglepő módon – semmi hibájuk nincs. Pusztán arról van szó, hogy az ültetvényen rengeteg termést hagy a gazdája, ez a rengeteg termés pedig nagy mennyiségű, de egyszerűbb ízű bort ad. Ezért olcsó.
De ezeken lépjünk inkább túl, és nézzünk el a minőségi házasítások irányába!
Kékfrankosok boldog házasságban
A Bikavérnek, legyen egri vagy szekszárdi, fontos összetevője a kékfrankos. A többi magyar vörös házasításban is jó eséllyel megtalálod.
A Bikavértől egyébként pont úgy nem kell félni, mint a kékfrankostól. Bár a híre nem makulátlan, csudajó borokat találsz köztük, ha félre teszed az előítéleteidet, és megkóstolsz párat.
Házi feladat
Áprilisban sok rendezvény, kóstoló foglalkozik a kékfrankossal. Ha eddig kimaradt volna, most jó alkalmad nyílik megismerkedni öreg barátunkkal. Szemezgess a Bornaptárból!