Az elmúlt években több kutatás is foglalkozott azzal, mitől lesz igazán jó egy házasság, mi az a plusz, amely megakadályozza, hogy a felek néhány éven belül elváljanak. A szakemberek úgy találták, sajnos még mindig tartja magát néhány mítosz.
Például az, hogy a házasságkötés előtt mindenképpen együtt kell élni – “lakva ismerszik meg az ember”, ahogy a mondás is tartja. A hosszú együttélés azonban gátja is lehet a jó házasságnak, különösen azokban az esetekben, amikor többévnyi együttélés után dönt úgy egy pár, hogy hivatalosan is összeköti az életét. Scott M. Stanley szerint ennek több oka is lehet: egyrészt nem véletlen, hogy egy pár nem azonnal házasságot köt, hiszen előttük olyan minták vannak (például válás a családban), amelyek miatt félnek elkötelezni magukat.
Kép forrása: Thinkstock
Másrészt ezek a párok gyakran nem teljes szívvel kötnek házasságot, hanem csak úgy “belecsúsznak” – ez pedig növeli a válások esélyét. Egy másik kutatás szerint az együtt élő, de nem házas párok esetén gyakoribb a megcsalás, mert a felek nem érzik annyira az elkötelezettséget, és nem mérlegelik, hogy mit veszíthetnek a hűtlenséggel.
Egy másik népszerű elképzelés szerint a viták normálisak, sőt szükségesek egy egészséges házasságban. Ez azonban attól függ, min veszekszenek a párok, milyen gyakran és legfőképpen, hogyan. A boldog, kiegyensúlyozott házasságokban a viták okát a külső tényezőkben keresik a felek, nem személyeskednek és nem gondolják úgy, hogy a másik akarattal nehezíti meg az életüket.