Lendületesen suhan el mellettem elektromos mopedjével egy nő az egyik fővárosi üzletközpontban. Nem sokkal később újra, akkor már szemből. Valamit hirdet a kosarába állított táblán. Albérletet keres. Sürgősen.
Fotók: Neményi Márton
„Hát, ez borzasztó! Február óta egyszerűen semmi. Minden napom azzal kezdem, hogy kutatok a neten, de annál sem igen jutok tovább, hogy telefonálok. Ha végre találok olyat, ami legalább földszintes vagy nagy liftes, mire hívom a főbérlőt, már ki van adva” – meséli kérdésemre Majoros Mirella.
Azt mondja: nincs több ötlete, mit vethetne még be. Kérte ingatlanos segítségét, például az egyik épp a napokban 900 ajánlatot nézett át neki, hiába.
„Amikor végre olyat találok, amit érdemes megnézni, akkor is nagy bajban vagyok, mert nekem nem egyszerű a közlekedés. Ó, hányszor volt, hogy megkérdeztem, akadálymentes-e a ház, azt mondták igen, odamentem és kiderült, hogy jajj, azt a lépcsőt elfelejtették meg nem is olyan széles az az ajtó” – panaszolja az asszony, aki 5 éve veszítette el egyik lábát, mert belelépett egy szögbe és – elmondása szerint – nem vették időben észre az orvosok a fertőzést.
„ Minek éljek? Nincs hova mennem. A mostani albérletemből el kellene mennem, de nem tudok. Csalódás csalódás hátán. Fáradt vagyok, nincs már erőm” – teszi hozzá elkeseredetten.
Fél év kutatás
Akadálymentes albérletet keresőknek a Google a Danubia Estate-et ajánlja. Dori Ede, a cég munkatársa elmondta, egy mozgáskorlátozott kollégájuktól sokat tanultak az akadálymentes ingatlanokról, de most csak eladásra kínálnak ilyen lakást. Hozzátette: ezek is igényelnek némi átalakítást egyénre szabottan, de könnyen megközelíthetők akár tömegközlekedéssel, könnyű a bejutás a házba és a lakáson belül is egyszerű a szükséges átalakítás.
Az alberlet.hu alapítója, Legény Imre arról tájékoztatott, hogy inkább az újépítésű, újszerű, 20 évnél fiatalabb társasházak jöhetnek számításba, a belvárosi, századfordulós épületeknél még nemigen gondoltak a kerekesszékesek problémájára, még a földszinti lakásokhoz sok esetben legalább 3-4 lépcső vezet. Szerinte egyébként bérleti díjat tekintve átlagosan 20 százalékos a fővárosi árkülönbség az új és régi lakások között.
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének egyik munkatársa is végigjárta már a hosszú utat, amin Mirella jár most. Vid Natasának is körülbelül fél évbe tellett, hogy megfelelő lakást találjon. Ő is az újépítésűeket ajánlja, mert bár azokat többnyire drágábban kínálják, a rezsi alacsonyabb, mint a régi házakban, így a végösszeg nem feltétlenül magasabb.
Mirella is az újépítésűekben bízna, de azt mondja, azt azonnal elkapkodják vagy 100 ezer forint a bérleti díj.
Kerekesszékesek paradicsoma
Az 1980-as éveket az ENSZ a fogyatékosok évtizedének nyilvánította. Ebből az alkalomból egy friss diplomás fiatalember kezdeményezésére épült egy lakótelep kimondottan mozgássérülteknek Budapest II. kerületében, Pesthidegkúton. Úttörő vállalkozás volt a külföldi mintára épített 54 lakás. A lakótelepen azonban nincs kiadó lakás – tudtuk meg az Egalitás Alapítványtól.
De akkor hol él a többi mozgássérült? Mindenkinek saját lakása van?