Egy 900 emberes kérdőív szerint a csókolózás főleg a nőknek fontos. Közülük is leginkább azoknak, akik vonzónak tarják magukat és hosszú távú kapcsolatra vágynak. Ők azok, akiknek fontos mérce lehet a csókolózás is, mert segíthet eldönteni, ki az a jelölt, aki mellett érdemes megállapodni, családot alapítani.
Az Archives of Sexual Behaviour című szakfolyóiratban megjelent felmérés egyébként azt próbálta kideríteni, hogy az emberek miért csókolóznak, az állatok pedig miért nem. Az egyik népszerű elmélet szerint a különbség oka az, hogy az emberek a másik „íze” és „illata” alapján mérik fel partnerjelöltjük genetikai minőségét. Másik úgy vélik, hogy kifejezetten a kapcsolat erősítésére szolgál a csók, míg olyanok is akadnak, akiknek az az álláspontjuk, hogy kizárólag a szexuális izgalom előidézése a cselekvés célja.
Annak a megválaszolásához, hogy a három feltételezés közül melyik igaz, a kutatók önként jelentkezőket kérdeztek meg a következőkről: mennyire fontos a csókolózás a párkapcsolat korai szakaszában, hosszú távú partnerrel, illetve rögtön szex előtt, közben, s utána. Kiderült, hogy azok, akiknek több alkalmi viszonyuk volt, többre értékelték a csókolózást a kapcsolat elején, mert egyfajta “kompatibilitási tesztnek” titulálták. Az eredmények alapján ugyanakkor a csókolózás erősíti a hosszú távon együtt maradók viszonyát is. Arra viszont nem sikerül bizonyítékot találni, hogy közvetlenül szexre ösztönző tényezőként működne.
Ha szeretne még többet megtudni, olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán.