Egy tengerparti nyaralás költségeihez képest elhanyagolható összegért, már napi néhány száz forintért köthetünk utasbiztosítást, mellyel igen komoly kellemetlenségektől tudjuk megóvni magunkat. De az sem mindegy, milyen feltételekkel tesszük mindezt. Rengeteg biztosítást találhatunk, de két fő szempont van, ami alapján érdemes összehasonlítanunk ezeket.
Az egyik a betegség és poggyászkár esetén járó biztosítási összeg, a másik pedig a biztosítás díja. Rövidebb, a környező országba történő utazás esetén a kisebb limitű biztosítás is megteszi, ám Európán kívüli, hosszabb időtartamú nyaraláshoz érdemesebb a magasabb limitűt választani.
További szempontként mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy a biztosításhoz milyen assistance szolgáltatás jár. Baj esetén ugyanis az assistance feladata szinte mindenben segíteni a legtöbbször az adott ország nyelvét sem ismerő ügyfelét, az orvos küldésétől a legközelebbi kórház címének megadásán keresztül a hazautazás megszervezéséig. Így aztán ma már követelmény, hogy az assistance ne csupán 0–24 óráig legyen elérhető, de magyar nyelven is lehessen velük kommunikálni.
Sokaknak olyan bankkártyája van, melyhez utasbiztosítás is tartozik. De mielőtt családostul útnak indulunk, érdemes részletesen utána járni, mit tartalmaz a szolgáltatás. Létezik továbbá az úgynevezett Európai Egészségbiztosítási Kártya is, mely szintén sok mindenre használható, de önmagában még nem biztos, hogy elegendő. Például nem terjed ki az elveszett poggyászra, illetve a hazautazás költségeinek fedezésére.
Az igazolást általában csak állami kórházak fogadják el. Számos országban az állampolgárok is önrészt fizetnek az ellátásért, ami komolyabb sérülés esetén 10-20%-os önrész mellett is könnyen elérheti a százezer forintos mértéket. Ettől függetlenül mindenképpen érdemes kiváltani az ingyenesen igényelhető kártyát, melyhez érvényes TB-kártya, személyi igazolvány szükséges.
Európai Egészségbiztosítási Kártya
Európai Egészségbiztosítási Kártyával a huszonhét EU-tagállamban, továbbá Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban vehetjük igénybe az állami egészségügyi ellátást, amennyiben arra orvosi szempontból szükség van. A kártya felmutatásával ugyanolyan feltételekkel és a költségek fizetésével (bizonyos országokban ingyenesen) részesülhetünk ellátásban, mint az adott országban biztosítással rendelkező személyek.
Az országok egészségügyi rendszere egymástól eltérő. Előfordulhat, hogy azok a szolgáltatások, amelyekért hazánkban nem számolnak fel pénzt, egy másik országban nem ingyenesek. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya nem helyettesíti az utazási biztosítást.
A kártya nem jogosít fel magánfinanszírozású egészségügyi ellátás igénybevételére, és segítségével nem fedezhetők az olyan költségek, mint pl. a visszaútra szóló repülőjegy vagy az ellopott, elveszített vagyontárgyak értéke. A kártyával nem fedezhetők az utazó költségei abban az esetben, ha kifejezetten orvosi kezelés igénybevétele céljából utazik külföldre. (Forrás:oep.hu)