Hogy mégis miért palacsinta és miért pont húshagyókedden? Mert a hagyomány szerint a 40 napos böjt előtt ez az utolsó olyan alkalom, amikor az emberek a böjt alatt tiltott ételeket – például a zsírt vagy a tojást – még felhasználhatják. Nagy-Britanniában azért, mert ezekből a hozzávalókból főleg palacsintát készítenek, ezt a napot az édesség ünneplésével töltik.
Hagyományosan ilyenkor rendezik meg a legkülönfélébb – palacsintákkal kapcsolatos – versenyeket: a palacsintaevő, a feldobó és a tekerő versenyt is, melyek célja, hogy megdöntsék az előző évben beállított világrekordokat. Nem mellesleg 1994-ben ezen a napon készült a világ legnagyobb palacsintája is: a Rochdale-ben kisütött édesség átmérője 15 méter, a súlya 3 tonna volt és megközelítőleg 2 millió kalóriát tartalmazott.
Egyszerű és finom – Fotó: Shutterstock
Palacsintafajták a világ minden tájáról
Habár a palacsintát itthon szeretjük igazi hungarikumként kezelni, az igazság az, hogy palacsintát a világ többi táján is készítenek: igaz, egyáltalán nem úgy, mint nálunk.
1. Nagy-Britanniában a palacsintáról szóló első írásos emlékek 1439-ből származnak és megemlítik, hogy a tökéletes édesség tésztájába sört is illik keverni.
2. Másféle palacsintát sütnek Franciaországban. A crepe névre hallgató édesség tésztájába a vaj, a cukor és a citromlé mellé likőrt is kevernek.
3. Az oroszoknál a palacsinta egészen pici, általában sós, az igazi ínyencek pedig kaviárral, tejföllel és krémes sajttal töltik.
4. Az amerikai palacsinta mind közül a legvastagabb: elsősorban reggelire készül és juharsziruppal öntik le.