A Balatont a turizmus után végre az ingatlanpiac is felfedezte. A tó körüli ingatlanirodák a tavaly nyári szezontól tapasztalhatták a piac felélénkülését. „Már a 2007-es téli időszakban meglepően jó, tervezhető volt az ingatlanpiac, megjelentek a téli eladások” – nyilatkozta a FigyelőNetnek Simon Amarilla, az Otthon Centrum siófoki irodájának vezetője. Az ingatlanszakértő szerint az idei nyár sokkal élénkebb a tavalyinál, s ez a tranzakciók számában is megmutatkozik: míg 2007-ben átlagosan 5, tavasszal 10, addig most már 15 ingatlant is eladnak havonta.
vizes hetek a figyelőneten
Vizes hetek sorozatunkban bemutatjuk vizeink állapotát, a rájuk leselkedő veszélyeket, tervezzük jövőjüket. Megmutatjuk, milyen gasztronómiai, természeti csodáknak adnak otthont, hogyan illeszkednek hazánk gazdasági és üzleti életébe, válogatunk a vízhez köthető szabadidős és kulturális tevékenységekből, de sorra vesszük a köréjük font legendákat, hiedelmeket is. Elsőként a Dunáról, majd a Balatonról írunk, utána a Tisza és a hazai gyógyvizek kerülnek sorra.
Az autópálya is húzza
Az ingatlanpiaci fellendülést több tényező is befolyásolta. Egyrészt az SCD Csoport Balatont érintő területfejlesztési programjának (28 projektből áll, 104 milliárdos költségvetésű és hét évre szól a Balaton-fejlesztési Program) az elindítása, másrészt a Balaton népszerűségének néhány éve tapasztalt növekedése (az előzetes felmérések szerint az idei nyári szezonban a belföldi utazások 42,7 százaléka irányul a balatoni régióba). Harmadrészt pedig a közlekedési hálózat fejlődésével magyarázható az élénkülés, azaz újabb autópálya-szakaszok átadása révén is vonzóbbá vált a „magyar tenger” a vevők körében.
A balatoni retrohullám az ingatlanpiacra is kezd kihatni (fotó: MTI)
A déli parton elsősorban Siófok, Balatonlelle, Zamárdi, Balatonalmádi, míg az északi parton Balatonfüred, Keszthely, Badacsony, Szigliget és Tihany számít kedvelt balatoni településnek az ingatlant keresők körében. Simon Amarilla tapasztalatai szerint az elkészült autópálya-szakaszok a déli parton jelentős ingatlanmozgásokat indítottak el, s az eddig nehezen megközelíthető települések is bekapcsolódhattak az ingatlanforgalomba. „A következő 7–10 év mindenképpen minőségi változást fog eredményezni a Balatonon, ami akár a tó egész arcképét is megváltoztathatja” – prognosztizálja az irodavezető.
Többen leköltöznek
A balatoni ingatlanpiacon pillanatnyilag túlkínálat uralkodik, a kereslet élénkülése egyelőre inkább csupán eladhatóbbá tette a piacon lévő ingatlanokat. A közvetlen vízparti telkek, családi házak, egyedi nyaralók esetében azonban kielégítetlen keresletről beszélnek a Balaton környéki ingatlanirodák.
Az ingatlanpiaci kínálatban szinte minden kategóriában keresettek az új építésű lakások, amelyek hétvégi „kiruccanásokra”, vagy akár állandó ott tartózkodásra is alkalmasak, ám a 15 éve épült, jó állapotú házak is gazdára találnak. A vásárlók 1–2 százaléka rendszerint az odaköltözés mellett dönt, hiszen most már jobb a Budapestre irányuló közlekedés. A vevők körében továbbra is a magyarok vannak többségben, a vásárlóknak csupán 15 százaléka külföldi.
Jót tett a piacnak az infrastruktúra fejlődése (fotó: MTI)
A vízközelség a döntő
A szakemberek tapasztalatai szerint az érdeklődők szemében az első számú szempontnak a vízközelség bizonyul. Az árakban a víztől való távolságtól függően jelentős különbségek mutatkoznak egy-egy településen belül is. „Az elhelyezkedésen kívül az is döntő a vásárló számára, hogy befektetés szempontjából többcélú használatra alkalmas-e az adott ingatlan (például odaköltözés), illetve nyújt-e valamilyen pluszt” – fogalmaz a siófoki ingatlaniroda vezetője. A piacon jelentkező élénkülés az üzlethelyiségek és a fejlesztési területek iránti érdeklődésre is kihatott.
Az új építésű lakóingatlanok mellett ugyancsak népszerűek az újszerű, víz közeli családi házak (30–55 millió forint között), a sorházak kis kerttel (20 millió forint körül). Szintén keresettek – főleg a déli parton – az egyedi, kis telken álló, esetleg felújításra szoruló nyaralók (400–600 négyzetméteres telken 50–60 négyzetméteres ház) 20 millió forintos értékhatárig. A korszerűtlen, rossz elosztású, ám nagyméretű (200–400 négyzetméteres), rendszerint a ’70-’80-as években fizetővendéglátásra épült családi házak, többgenerációs villák, forgalmas főút mellett fekvő lakóingatlanok, illetve az átlagos környéken lévő régi típusú ikerházak viszont változatlanul nehezen találnak gazdára.
Folyóinkról és tavainkról még többet a FigyelőNet Vizes Hetek aloldalán olvashat.