Mindenki tapasztalta már, milyen forró tud lenni egy villanykörte. Ez azért van, mert a hagyományos izzók esetében a felhasznált energia mindössze 2 százaléka hasznosul világításként, a többi feleslegesen, hő formájában távozik. Ez azt jelenti, hogy ezek az izzók rendkívül rossz hatásfokkal működnek.
Megéri energiatakarékos fénycsöveket használni…
Az energiatakarékos fénycsövek körülbelül negyedannyi energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzólámpák, élettartamuk pedig körülbelül tízszer hosszabb. A magasabb ár tehát a teljes élettartam alatt többszörösen megtérül. Energiatakarékos fénycsövek használatával világítási költségeink mintegy kétharmadát megspórolhatjuk.
Forintokban kifejezve ez azt jelenti, hogy ha a lakás 5 pontján kompakt fénycsövet teszünk az izzók helyére, éves szinten körülbelül 15 ezer forint megtakarítást hoz az áramszámlában. A 100 W-os hagyományos izzót 23 W-os kompakt fénycső helyettesítheti, a 60 W-ost 15 W-os.
… de nem mindenhol!
A kompakt fénycsövek használata elsősorban azokban a helyiségekben eredményez látványos megtakarítást, ahol naponta hosszabb ideig égetjük a lámpát, mint konyha, nappali, gyerekszoba. Nem érdemes viszont fénycsövet tenni olyan helyekre, ahol fel-le kapcsolgatjuk a villanyt (például WC, kamra). Akár tíz percre is szükség lehet ugyanis ahhoz, hogy a fénycső elérje a maximális teljesítményét. A gyakori kapcsolgatás pedig a töredékére csökkentheti a csomagoláson feltüntetett élettartamot.
Vigyázat:
A kompakt fénycső veszélyes hulladéknak minősül, ezért ne dobjuk a normál hulladék közé! A kiégett fénycsöveket minden olyan áruház köteles visszavenni, amely hasonló termékeket forgalmaz, de hulladékudvarokban is leadhatjuk a veszélyes háztartási hulladékot – figyelmeztet az Energia Klub.
A következő részben a hűtéssel foglalkozunk, ismét csapdába ejtjük az energiát. A fűtésről és a helyes vízhasználatról, vagyis eddigi praktikus tanácsainkról a FigyelőNet és az Energia Klub közös Energiatipp oldalán olvashat.