Magyar továbbjutók az UEFA-kupában

A Bayern München, a Leverkusen és az Everton is gálaelőadással ment tovább, a Villarreal viszont meglepetésre nem jutott be az UEFA-kupa nyolcaddöntőjébe, ahol két „magyaros" csapat, a PSV Eindhoven és az Anderlecht is érdekelt lesz.

A labdarúgó UEFA-kupában háromról kettőre csökkent a „magyaros” csapatok száma: Juhász Rolandék (Anderlecht) és Dzsudzsák Balázsék (PSV Eindhoven) továbbjutottak, ellentétben Tőzsér Dániel klubjával, az AEK Athénnal.

A görögök az első meccsen – egy hosszabbításban lőtt góllal – megúszták a vereséget, a spanyolországi visszavágón azonban már nem volt pardon, a Getafe hármat számolt a magyar játékosát, Tőzsér Dánielt a kispadon „jegelő” AEK Athénre, ennek köszönhetően simán jutott tovább. Az első félidő utolsó percében Granero szerzett vezetést a spanyol kupadöntősnek, miután egy jobboldali beadás után a jobb alsó sarokba fejelt.

A hajrában még további két gólt szerzett a Getafe. A 84. percben Contra bizonyult higgadt ítéletvégrehajtónak – büntetőből magabiztosan lőtt a bal alsó sarokba -, majd egy perccel később könnyen duplázhatott is volna, nagy helyzetben azonban nem találta el jól a labdát, csapattársa, Braulio ugyanakkor már nem hibázott, a jobb alsóba gurított.

Az odavágón egygólos előnyt szerzett Anderlecht – azaz Juhász Roland csapata – a Bordeaux vendégeként a 34. percben döntötte el a továbbjutás kérdését: egy labdaszerzésből indult kontratámadás záróakkordjaként Chatelle 8 méterről lőtt a hálóba. Cavenaghi kapufás góljával a 71. percben ugyan egyenlített a francia csapat, többre azonban nem jutott, ráadásul a végén kettős emberhátrányba is került. Juhászt a 93. percben cserélte le az Anderlecht vezetőedzője, Ariel Jacobs.

Juhász Roland (jobbra) keményen küzdött (AP)

Dzsudzsák Balázs 78 percet játszott a PSV-ben, amely Zonneveld és Lazovics góljaival idegenben is két vállra fektette (2-1) a Helsingborgot, ezáltal kettős győzelemmel jutott a nyolcaddöntőbe. Ddzsudzsák mellett egyébként további magyar szereplői is voltak a svédországi UEFA-kupa-meccsnek: a sípot Szabó Zsolt fújta Kispál Róbert és Hegyi Péter asszisztálása mellett, a negyedik játékvezető pedig Bede Ferenc volt.

A sorozat nagy esélyesének kikiáltott, nyáron alaposan megerősített Bayern München Skóciában – némi meglepetésre – 2-2-re végzett az Aberdeennel, ám a visszavágón már nem kegyelmezett, gálaelőadással, öt gólt „hintve” ment tovább.

Lucio kezdte a gólgyártást, szabadrúgásból lőtt a léc alá, majd Van Buyten egy pontos fejessel duplázta meg az előnyt.

A fordulást követően Podolski hat perc alatt kétszer is betalált: a 71. minutumban a kapusról kivágódó labdát pofozta a hálóba, kisvártatva pedig fejjel volt eredményes. Átellenben Lovell is a fejét használta a szépítőgól megszerzéséhez a 84. percben – de az utolsó szó a Bayerné, pontosabban Van Bommelé volt. A holland fedezet 18 méterről lőtt a jobb alsóba, kialakíva az 5-1-es végeredményt.

Okkal ünnepeltek a bajorok (Getty)

Egy másik német egylet, a Bayer Leverkusen sem fukarkodott a gólokkal, a korábbi UEFA-kupa-győztesek párharcának második felvonásán 5-1-gyel küldte haza a Galatasarayt, így az idegenbeli gól nélküli remit követően simán került tovább.

A sorozatban hetedik UEFA-kupa-meccsét megnyerő Everton még nagyobb különbséggel búcsúztatta a norvég bajnok Brann Bergent, 6-1-es hazai győzelmének köszönhetően 8-1-es összesítéssel lépett a következő körbe. Esélyeshez méltóan Fiorentina, valamint a Sporting Lisboa is könnyen vette az akadályt, az olasz és a portugál csapat is kettős győzelemmel masírozott át ellenfelén, a Rosenborgon, illetve az FC Baselen.

Kisebb csodát tett a Zenit (AP)

A játéknap meglepetését a Zenit produkálta azzal, hogy kilenc emberrel is kiharcolta a továbbjutást a spanyol bajnokság harmadik helyén álló Villarreall otthonában. Az odavágón 1-0-ra nyerő oroszok a 31. percben – a gólvonalról a kapuba fejelő – Pogrebnyak révén szerezték meg azt a találatot, amely végül a sikerüket eredményezte. A folytatásban nagy nehezen fordított a házigazda Villarreal, ekképp a Zenit idegenben szerzett góllal „süllyesztette el” a sárga tengeralattjárónak becézett ellenfelét.

UEFA Kupa, a 16 közé jutásért, visszavágók:
SC Braga (portugál)-Werder Bremen (német) 0-1 (0-0)
Gól: Klasnic (68.)
Tj.: a Werder Bremen, 4-0-val.

Bordeaux (francia)-Anderlecht (belga) 1-1 (0-1)
Gól: Cavenaghi (71.), ill. Chatelle (34.)
Kiállítva: Tremoulinas (72.,), Chalmé (87., mindkettő Bordeaux)
Tj.: az Anderlecht, 3-2-vel.

Fiorentina (olasz)-Rosenborg (norvég) 2-1 (1-0)
Gól: Liverani (37.), Cacia (80.), ill. Koné (88.)
Tj.: a Fiorentina, 3-1-gyel.

Villarreal (spanyol)-Zenit (orosz) 2-1 (0-1)
Gól: Franco (75.), Tomasson (90.), ill. Pogrebnyak (31.)
Kiállítva: Sorokov (47.), Sirl (82., mindkettő Zenit)
Tj.: a Zenit, 2-2-vel, idegenben szerzett góllal

Getafe (spanyol)-AEK Athén (görög) 3-0 (1-0)
Gól: Granero (45.), Contra (83., 11-esből), Braulio (84.)
Tj.: a Getafe, 4-1-gyel.

Tottenham (angol)-Slavia Praha (cseh) 1-1 (1-0)
Gól: O’Hara (7.), ill. Krajcik (51.)
Tj.: a Tottenham, 3-2-vel.

Helsingborg (svéd)-PSV Eindhoven (holland) 1-2 (0-0)
Gól: Castan (81.), ill., Zonneveld (47.), Lazovics (65.)
Tj.: a PSV Eindhoven, 4-1-gyel.

Atlético Madrid (spanyol)-Bolton (angol) 0-0
Tj.: a Bolton, 1-0-val.

FC Basel (svájci)-Sporting Lisboa (portugál) 0-3 (0-2)
Gól: Pereirinha (2.), Liedson (41., 51.)
Tj.: a Sporting, 5-0-val.

Nürnberg (német)-Benfica (portugál) 2-2 (0-0)
Gól: Hariszteasz (58.), Szaenko (66.), ill. Cardozo (89.), Angel di Maria (92.)
Tj.: a Benfica, 3-2-vel.

Everton (angol)-Brann Bergen (norvég) 6-1 (2-0)
Gól: Yakubu (36., 54., 71.), Johnson (41., 90.), Arteta (70.), ill. Moen (67.)
Tj.: az Everton, 8-1-gyel.

Panathinaikosz (görög)-Rangers (skót) 1-1 (1-0)
Gól: Gumasz (12.), ill. Novo (81.)
Tj.: a Rangers, 1-1-gyel, idegenben szerzett góllal.

Bayern München (német)-Aberdeen (skót) 5-1 (2-0)
Gól: Lucio (13.), Van Buyten (36.), Podolski (71., 77.), Van Bommel (86.), ill. Lovell (84.)
Tj.: a Bayern München, 7-3-mal.

Szpartak Moszkva (orosz)-Marseille (francia) 2-0 (1-0)
Gól: Pavlenko (39.), Pavljucsenko (85.)
Tj.: a Marseille, 3-2-vel.

Hamburg (német)-FC Zürich (svájci) 0-0
Tj.: a Hamburg, 3-1-gyel.

Bayer Leverkusen (német)-Galatasaray (török) 5-1 (3-0)
Gól: Barbarez (11., 22.), Kiessling (13.) , Haggui (55.), Schneider (61., 11-esből), ill. Barusso (86., 11-esből)
Tj.: a Bayer Leverkusen, 5-1-gyel.